Lotyšská společnost airBaltic sčítá škody kvůli pandemii

Lotyšský státní letecký přepravce airBaltic sečetl škody za první pololetí 2020.

Obrat koncernu airBaltic v první polovině roku v důsledku pandemie covid-19 klesl o 63,6 % na 78,713 milionu eur. Ztráty se podle údajů společnosti vyšplhaly na 184,77 milionu eur. Společnost airBaltic uvedla, že tržby skupiny v první polovině roku činily 82,5 milionu eur, což je o 62 % méně než ve stejném období loňského roku. Počet cestujících přepravených leteckou společností se snížil o 64 % a uskutečněných letů se snížil o 58 %.

„Rok 2020 jsme začali solidně a pokračovali ve stabilním růstu, nicméně v následujících měsících došlo k největší krizi v historii leteckého průmyslu. V důsledku toho byla společnost airBaltic nucena přerušit lety na 62 dní a obecně poptávka po nich výrazně poklesla,“ uvedl generální ředitel společnosti airBaltic Martin Gauss.

Martin Gauss dále sdělil, že aby se letecká společnost s krizí vypořádala, rychle snížila objem svých činností a náklady, dále upravila svůj podnikatelský plán Destination 2025 CLEAN a zajistila financování od akcionářů. „Díky tomu při zotavení trhů budeme v dobré pozici, abychom mohli plně obnovit provoz s naší efektivní flotilou letadel Airbus A220-300,“ řekl Gauss.

V loňském roce dosáhl obrat společnosti airBaltic 503,281 milionu eur, což bylo o 23,1 % více než v roce 2018. Lotyšský stát vlastní 96,14 % kapitálu společnosti airBaltic, společnost Aircraft Leasing 1 vlastní 3,86 %.

Společnost airBailtic se stala symbolem lotyšské státní pomoci firmám zasaženým koronavirovou krizí. Konkrétně stát přidělil firmě na zvýšení jejího fixního kapitálu prostředky ve výši 250 mil. eur.

Zdroj: LETA, 26.8.2020
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga (Pobaltí).
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl
• Teritorium: Lotyšsko