Zvyšující se ekologická poptávka a nedostatek kovů pohánějí investice těžařů stříbra v Mexiku

V důsledku převyšující globální poptávky po kovu nad nabídkou se v Mexiku investuje do růstu těžby.

V posledních letech roste spotřeba stříbra v důsledku rozmachu výroby fotovoltaických článků a také i kovů, které jsou klíčovou součástí elektrických vozidel, jejichž výroba se má výrazně zvyšovat. Jen tato dvě průmyslová odvětví aktuálně spotřebují asi 200 milionů uncí stříbra, co představuje přibližně 20 % světové produkce kovu. Podle Instituto de la Plata, tedy Institutu stříbra, která v letošním roce předpovídá návrat na 848 milionů, celková zásoba klesla z 899 milionů v roce 2016 na 784 milionů v loňském roce, a to zejména v důsledku zasažení pandemií COVID-19.

Mexiko, největší země na těžbu stříbra na světě, podle amerického geologického průzkumu vyrobilo v roce 2020 kolem 180 milionů uncí stříbra, což je na pokrytí produkce nedostačující. Těžební sektor není připraven vyhovět současným požadavkům, které vlády kladou na tato odvětví s cílem dosáhnout dožadující výrobu elektrických vozidel a jejich součástí a tím úplně odstranit používání fosilních paliv.

Nicméně nedostatek stříbra a kovů plánují zlepšit a rozšířit projekty řady společností působící v Mexiku. Jednou z nich je Gatos Silver, která v letošním roce vytěží ve svém dole Cerro Los Gatos 7,5 milionů až 7,9 milionů uncí stříbra spolu s vedlejšími produkty zlata, olova a zinku. Ale také i další projekty jako jsou projekt Juaniciple v hodnotě 440 milionů USD od společností Fresnillo a MAG Silver a projekt Terronera v hodnotě 175 milionů USD od společnosti Endeavour Silver.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Z
droj: Bnamericas.com
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí