19. sjezd Komunistické strany Číny

27. 10. 2017

  • Země: CN - Čína
  • Datum zveřejnění: 27.10.2017

V úterý 24. října 2017 skončil 19. sjezd komunistické strany. Po týdenním setkání, které se opakuje každých 5 let, většina médií informovala hlavně o posílení moci současného prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož myšlenky byly zařazeny k ideovým principům strany.  Do stanov byla zařazena také iniciativa One Belt, One Road, jejímž cílem je mimo jiné podpora obchodu mezi střední Evropou a Čínou.
Prezident ve svém projevu zdůraznil nutnost dalšího otevření čínské ekonomiky zahraničním investorům. K uvolnění by mělo dojít především v sektoru služeb. Zároveň bylo řečeno, že bude posílena tržní orientace měnového kurzu a finančního systému. Připomenut byl také posun od kvantitativního ke kvalitativnímu růstu. Čína by dle prezidenta také měla posílit spotřebu jakožto zdroj ekonomického rozvoje. Tomu by měla pomoci expanze střední třídy a zmenšování rozdílů mezi městy a venkovem.
Prezident Si dále zmínil podporu rozvoje soukromých společností a dalších tržních subjektů. Zároveň však zdůraznil význam role velkým státním podnikům. Ty by podle jeho představ měly být ještě větší a silnější. Řada zahraničních analytiků ovšem vyjádřila pochybnosti o tom, jak významná je tržní liberalizace pro současné.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Šanghaji.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: