Akcionáři chtějí rozprodat energetického giganta

8. 2. 2018

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 08.02.2018

Eneco je nyní v rukou 53 místních úřadů. Rotterdam, Den Haag a Dordrecht mají zejména největší zájmy v energetické společnosti s 31,69 %, 16,55 % a 9,05 %. V říjnu hlasovala většina akcionářů o prodeji dodavatele energie, ale stále nebylo jasné, jakým způsobem bude prodej uskutečněn. Očekává se, že konečné rozhodnutí bude přijato až po komunálních volbách v březnu. 

Podle zdrojů je Eneco zvláště zajímavý pro ropný sektor. Společnost Eneco investuje poměrně hodně do rozvoje zelené energie a tyto ropné společnosti by rády zaměřily svou podnikatelskou činnost více na udržitelnou energii.

Po rozdělení společnosti Eneco Holding ve vedení společnosti Stedin a dodávce energie Eneco Group, před rokem úřady přehodnotily svůj zájem o skupinu Eneco Group. Podle zastánců prodeje nemá energetická společnost již žádnou užitečnou funkci.

Představenstvo společnosti Eneco má v tomto procesu neutrální postoj, ale zaměstnanci a rada podnikatelů jsou proti prodeji. Zaměření na zelenou energii by bylo s novým majitelem ohroženo.

Akcionáři dodavatele energie Eneco by nechtěli prodat své zájmy prostřednictvím burzy. Preferují přímý prodej jiné energetické společnosti. Podle těchto zdrojů agentury Reuters má Eneco cenu přibližně 4 miliardy eur. Prodej by měl začít letos v létě. Mluvčí společnosti Eneco se k článku nemohl vyjádřit.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: