Aktivity Rio Tinto v Srbsku nabírají na intenzitě

26. 3. 2018

  • Země: CS - Srbsko
  • Datum zveřejnění: 26.03.2018

Druhý největší těžař na světě, společnost Rio Tinto, je připravena ve spolupráci s australskou společností Raiden Resources, která vlastní povolení k průzkumu v okolí srbského Majdanpeku, investovat 40 mil. USD na průzkum místních ložisek mědi a zlata. Rio Tinto tímto vkladem získá 75 % vlastnictví průzkumných práv.

Je reálná šance, že tato nadnárodní společnost otevře v Srbsku v několika následujících letech další 3 doly.

Jedná se o možnosti otevření měděného a zlatého dolu Cukar Peki u Boru s předpokládanou investicí ve výši 1,5 mld. USD ve spolupráci s kanadskou firmou Nevsun.

Rio Tinto se zabývá také přípravou na otevření lithiového dolu u Loznice v Jadarské pánvi. Firma již do geologického průzkumu tohoto dolu investovala 50 mil. EUR a počáteční investice odhaduje na 90 mil. EUR. Rezervy rudy v Jadarské kotlině se odhadují na 136 mil. tun, a pravděpodobně pokrývají téměř 10% světových zásob lithia - kovu používaného v nejmodernějších technologiích.

Dále, ve spolupráci s kanadskou společností Erin ventures, provádí Rio Tinto průzkum nedaleko opuštěných uhelných dolů poblíž oblasti Baljevac na Ibar, Raska, kde byla objevena ložiska bóru, odhadovaná na téměř 8 mil. tun. První výpočty uvádějí, že tento důl by mohl být využíván po dobu 20 let s plánovaným příjmem ve výši 2 mld. EUR.

Je zřejmé, že Srbsko se stává pro Rio Tinto zajímavou destinací s perspektivou značných investic a následného působení na desítky let.

Zdroj: Blic
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bělehrad

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: