Aktualizace Windows smazala podnikatelům data. Vyhnout riziku se většinou nemohli

26. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Microsoft poslední velkou aktualizaci pokazil, ta pak některým uživatelům smazala data. Dosud není jasné, zda se již chybu podařilo odstranit, softwarová firma informace důležité pro živnostníky a malé firmy zatím neposkytla.

Černá můra pro podnikatele a živnostníky se letos na podzim stala skutečností. Malé firmy a živnostníky, stejně jako další uživatele systému, postihla ztráta dat způsobená aktualizací operačního systému Windows 10.

Nová aktualizace pojmenovaná October 2018 Update, se vývojářům v Microsoftu nepovedla. Obsahovala několik chyb, včetně jedné velmi nebezpečné. Při aktualizaci se totiž některým uživatelům smazala data.

Informace vyděsila především malé firmy a živnostníky, kteří na rozdíl od velkých firem nemají k dispozici zázemí IT oddělení. K nárůstu obav přispěl i přístup společnosti Micsrosoft, která v Česku odkázala jen na tiskovou zprávu vydanou v angličtině a další informace o tom, jaké škody závada způsobila v České republice, případně zda se jí už podařilo odstranit, nezveřejnila.

Česká pobočka mlčí

„Nic dalšího k dispozici nemám,“ reagovala mluvčí českého Microsoftu Lenka Čábelová na dotazy k podrobnějším informacím o závadě. Z anglického materiálu zdůraznila informace, že se problém týká těch uživatelů, kteří klikli na tlačítko „Vyhledávat aktualizace“. Ke ztrátě dat údajně došlo jen u zlomku procenta uživatelů, přesto Microsoft považuje jakékoliv ztráty dat způsobené aktualizací za vážné.

Odborníci, kteří závadu zkoušeli odstranit, zjistili, že data mizí nenávratně. Nepomohl ani návrat k předchozí verzi systému prostřednictvím nastavení.

Velmi těžké chvíle prožívali především podnikatelé, kteří se z médií dozvěděli o kritické chybě v aktualizacích a výzvě Microsoftu, aby si je další zákazníci již neinstalovali. U současných Windows 10 totiž většina uživatelů instalaci aktualizací nemůže odmítnout. Podnikatelé tak s hrůzou sledovali, jak se jim do počítače stahuje a instaluje aktualizace poté, co Microsoft oznámil vážné potíže,které může způsobit.

Jak je to možné? „Vše je způsobeno rozhodnutím Microsoftu realizovat koncept Windows as Service. U předchozích verzí operačního systému Windows mohl administrátor rozhodovat, které konkrétní aktualizace na svých počítačích chce a které naopak nechce. Pak se ale běžně stávalo, že nejnovější aktualizace nemusely na některých počítačích fungovat, protože administrátor v minulosti odmítl nainstalovat aktualizaci, která byla nezbytná pro správné fungování těch novějších,“ vysvětluje Martin Čížek, produktový manažer oblasti GOC kurzů Počítačové školy Gopas.

Odmítnout aktualizaci? Zakázáno

Proto Microsoft zavedl s nástupem Windows 10 koncept Windows as service. „Od té doby žádný administrátor nemůže rozhodovat, které aktualizace nainstaluje, ale pouze kdy je nainstaluje. Jinými slovy, všechny aktualizace, které Microsoft vydá, musíme nainstalovat,“ upozorňuje Martin Čížek.

Jen někteří uživatelé si přitom podle něj mohou vybrat, kdy se aktualizace nainstalují. „Windows 10 Home, nejlevnější edice běžně prodávaná jako OEM (tedy software dodávaný se zakoupeným počítačem – pozn. redakce) na každém notebooku a v každém e-shopu, nedává na možnost volby. Windows 10 Home edice neumožňuje zvolit možnosti odkládat instalace velkých půlročních aktualizací. Jakmile Microsoft vydá na jaře nebo na podzim velkou aktualizaci, Windows 10 Home ji  stáhnou a nainstalují,“ popisuje Martin Čížek řešení, které se stalo letos na podzim mnoha uživatelům osudným.

Dražší Windows 10 Pro edice podle něj umožňuje změnit výchozí nastavení a odložit instalaci velkých aktualizací, které přichází na jaře a na podzim. Volbou „Odložení aktualizací funkcí“ (Defer upgrades) v aplikaci Nastavení (Settings) se dá odložit instalace velkých updatů až o 365 dní.

„Windows 10 Enterprise jako nejdražší edice Windows 10 nabízí ještě navíc využití Long Term Servicing Channelu. Windows 10 Enterprise LTSC vůbec nemohou nainstalovat jarní ani podzimní velkou aktualizaci. Tento systém je Microsoftem zamýšlen jako podklad pod vybrané systémy, jako například pokladní systémy, bankomaty, systémy řídící zdravotnická zařízení typu rentgen, sono a podobně. Tady by mohly velké změny způsobit nefunkčnost systémů, proto LTSC dostávají pouze standardní bezpečnostní aktualizace,“ popisuje Martin Čížek.

Pokud by chtěl administrátor doplnit takovýto systém o nějakou novou vlastnost čerstvých verzí, musí si podle Martina Čížka počkat 2 až 3 roky, než Microsoft vydá soubor pro přeinstalaci těchto vybraných systémů.

Mlčení Microsoftu vyvolává obavy

Nezvládnutá komunikace Microsoftu přitom vyvolává mezi malými firmami a živnostníky obavy a nejistotu. Na stránkách Microsoftu je například stále ke stažení aktualizace October 2018 Update, nicméně v tuto chvíli není zřejmé, zda jde pořád o pokaženou starou aktualizaci , nebo zda Microsoft již chybu odstranil a instalace je již bezpečná.

Malé a střední firmy si v poslední době stále více stěžují na přístup velkých technologických gigantů, jako je Microsoft či Facebook. Ty v případě vážných chyb nebo změn fungování svých systémů, které podnikatelé platí buď přímo, nebo do nich investují nemalé částky formou inzerce, často se svými firemními zákazníky nekomunikují. Řešení těchto problémů pak živnostníky připravuje buď o čas nebo i o peníze, pokud si musí najmout specializovanou firmu.

Systém Windows 10 používalo podle statistik z letošního září na 700 milionů uživatelů. I v případě, že by závada postihla jen malou část počítačů, mohly by o data přijít stovky tisíc uživatelů. Letos je to již druhá velká aktualizace, kterou Microsoft nezvládl. Jarní instalace nazvaná April 2018 Update často končila černou obrazovkou.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek