Americké energetické společnosti pokračují v odstavování uhelných bloků

27. 8. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Americké energetické společnosti pokračují v odstavování uhelných bloků. Navzdory prezidentu Donaldu Trumpovi, který by rád zachránil stávající uhelné bloky a s ním spojená pracovní místa horníků.

Podle analýzy S&P Global Market Intelligence skončí do deseti let nejméně 86 uhelných bloků o výkonu 23700 megawattů. Prvních 36 bude odstaveno před koncem roku 2020.

S&P Global Market Intelligence zmiňuje příklad texaské společnosti CPS Energy, která má v plánu odstavit svou 840megawattovou uhelnou elektrárnu již letos v prosinci. „CPS Energy se zavázala k ekonomicky přijatelnější diverzifikaci zdrojů a ke snížení emisí v metropoli San Antonio,“ uvedla generální ředitelka CPS Energy Paula Gold-Williamsová.

V nejbližších měsících skončí i některé z největších uhelných elektráren v Severní Americe, jako například arizonská Navajo Generating Station se třemi bloky po 750 megawattech. Ale i ty malé, jako například dvoumegawattová elektrárna zásobující energií aljašskou univerzitu. Majitelé elektráren hovoří o finanční úspoře v případě náhrady uhelných bloků levnějšími zdroji. Tím jsou v praxi hlavně plynové elektrárny.

Prezident Donald Trump již na počátku června přikázal ministru energetiky Ricku Perrymu, aby přijal „mimořádná opatření“ vedoucí k záchraně uhelných a jaderných bloků. Hlavně těch, které končí předčasně kvůli ekonomické nevýhodnosti. Ve středu 22. srpna přitvrdil a záchranu uhelných bloků označil za otázku národní bezpečnosti. „V době války můžete odpálit ty větrníky, spadnou fakt rychle. Můžete odpálit plynovody - a neopravíte je zrovna snadno,“ uvedl Trump během svého vystoupení v „hornickém“ státě Západní Virginie.

Uhlí v americké energetice v posledních deseti letech rychle ztrácí pozice. Ještě v roce 2008 se na výrobě elektřiny podílelo z 48 procent, loni to bylo už jen 30 procent. Oproti tomu podíl zemního plynu vzrostl z 21,4 na 31,7 procenta a alternativních zdrojů (hlavně větrné energie) ze tří na osm procent. Podíl jaderných a vodních elektráren zůstává v posledních deseti letech stabilní.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: David Tramba

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek