Amsterdam vyhrál bitvu o agenturu EU pro léčebné přípravky

20. 11. 2017

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 20.11.2017

Amsterdam vyhrál bitvu o Evropskou agenturu pro léčebné přípravky (EMA). Rozhodnutí padlo v Bruselu v pondělí po remíze mezi Milánem a Amsterdamem, které skončilo po třech kolech hlasování.
Kancelář, která má být postavena, se bude nacházet v jižní části Amsterdamu, tzv. ‚Zuidas‘, kde sídlí mnohé nadnárodní společnosti. Agentura EU opustí Londýn v březnu 2019, kvůli Brexitu.
Ministři zahraničních věcí měli možnost volit v Bruselu pro jejich preferenční město. Došlo k třem (tajným) hlasovacím kolům, ve kterých mělo 27 členských států vybrat ze šestnácti kandidátských měst. První kolo nezískalo okamžitého vítěze. Vzhledem k tomu, že obě města získala třináct hlasů, musel předseda EU - Estonsko určit vítěze pomocí losu. 
EMA je prestižní organizace, která mimo jiné hodnotí nové léky. V této oblasti pracuje devět set vysoce vzdělaných lidí. Agentura má rozpočet více než 300 milionů eur.
Ministr zdravotnictví Bruno Bruins uvádí, že EMA může nerušeně pokračovat ve své důležité práci v Amsterdamu."Nové inovativní léky mohou bez prodlení získat přístup na trh," říká Bruins. "EMA bude mít také možnost rychle a adekvátně zasáhnout, pokud nějaké problémy s přípravky vzniknou. Má to velký význam pro všechny pacienty v Evropě.“
Předseda vlády Mark Rutte nazývá příchod EMA "úspěchem pro nizozemskou diplomacii". Podle něj soutěž o získání agentury byla "zuřivá" a rozhodovací proces "dlouhý a intenzivní".

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: