AngelCam změnil svět bezpečnostních kamer a prosadil se díky tomu v zahraničí

15. 4. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České aplikace umožňují jednoduše sledovat přenosy nebo záznamy z různých zařízení bez použití dalšího technického řešení nebo programu. Díky tomu firma prorazila na trzích mimo republiku a většinu příjmů generuje v Severní Americe.

AngelCamBezpečnostní kamery se v současnosti vyskytují téměř všude. Na veřejných prostranstvích, v interiérech firem, střeží obytné i rekreační objekty. Zatímco instalace kamery není už dlouho problém, jejich uživatelé neustále řešili, jak kontrolovat pořízené záběry v době, kdy jejich majitelé nejsou zrovna na střeženém místě.

A právě na řešení tohoto problému postavili svůj podnikatelský projekt podnikatelé Petr Ocásek a Robert Prokeš a založili společnost AngelCam. „Naplno se této firmě věnujeme asi dva a půl roku. Předtím jsme se tomu dva roky věnovali po večerech a zároveň se nám v průběhu těch let hodně změnila vize,“ vzpomíná na počátky projektu Petr Ocásek.

Původně začínali s tím být „nejjednodušší službou na světě pro zveřejnění videa z bezpečnostní kamery na firemní web”. Postupně však zaměření změnili a dopracovali se až k vlastnímu otevřenému app-store, který kromě desítek aplikací, včetně těch poháněných pokročilým počítačovým viděním schopným analyzovat obraz, nabízí i integraci se senzory, alarmy a dalšími zařízeními ze světa internetu věcí (Internet of Things) a exportu dat například do GoodData.

Zjednodušeně lze říci, že jejich služby jsou určeny pro každého, kdo má více kamer na více různých místech a potřebuje k nim mít univerzální přístup či s nimi dělat “něco víc”. Kromě rodinných a bytových domů jsou to tak firmy všech velikostí, od obchodů přes lyžařská střediska po univerzity.

Petr Ocásek a Robert Prokeš nebyli v podnikání žádní nováčci. Každý z nich měl svoji vlastní firmu o několika desítkách zaměstnanců. Společně také založili streamhosting, což byla firma zaměřující se na služby online videa pro korporace. Jejich služeb využil například Microsoft, Skype, Adobe, Bosch nebo Slovenská televize.

Touha změnit svět

Skutečně globálním projektem je však pro ně až AngelCam. „Hlavní motivace byla jediná - po těch letech podnikání na malém českém písečku dokázat něco velkého. Naučit se něco, co se ve školách neučí. Změnit svět. Nejen reagovat na aktuální poptávku na trhu, ale předvídat jak ten trh bude za pár let vypadat a už dnes podle toho tu firmu tvořit,“ vysvětluje Petr Ocásek.

A prostor na trhu obsadili dokonale. Pořád jsou jedni z mála, kteří umožnují pracovat s kamerou jakékoli značky pokročilým způsobem, navíc bez potřeby dalšího software nebo hardware. „Běžní domácí uživatelé ocení univerzální přístup ke kamerám různých značek na různých místech, již brzy rozšířený o přístup ke kamerám, které vám někdo nasdílel, ať už šéf, příbuzný, soused z protějšího domu, nebo kamerám, které jsou veřejné,“ popisuje Petr Ocásek.

AngelCam

Pokročilí a firemní uživatelé vítají možnost integrace například se zabezpečovacími systémy nebo díky otevřenému datovému rozhraní (API) třeba s jejich čipovým či kartovým systémem, který možná i používáte při vstupu do práce.

AngelCam v současnosti nabízí například aplikace pro sledování živého videa z kamery, pro záznam videa nebo pro generování časosběrných videí. V testovacím provozu jsou aplikace, které rozmazávají postavy, vyhodnocují dopravu nebo třeba které umožnují bezpečnostní agentuře okamžitě zkontrolovat objekt, ve kterém byl nahlášen poplach. „Kromě toho si u nás nově můžete zakoupit takovou šikovnou krabičku - AngelBox, která zásadně zjednoduší bezpečné připojení všech vašich kamer do cloudu,“ doplňuje Petr Ocásek.

Se svým jednoduchým řešením komplikovaných věcí se firma prosadila v zahraničí. Celkem 53 procent jejích příjmů je ze Severní Ameriky, přestože tam má jen třetinu zákazníků. Druhý nejsilnější trh je desetkrát menší - Anglie má 6 procent z hlediska počtu zákazníků.

Hlavní prodejní kanál: web v angličtině

„Tohle je naše druhá firma, kterou jsme od začátku službu koncipovali jako globální. S minulou firmou se nám to nepodařilo. Služba byla produktově komplexnější a zaměřená na složitější zákazníky, kteří preferovali lokální dodavatele. Výsledkem bylo to, že se to nedalo jednoduše takzvaně „škálovat” bez fyzické přítomnosti v dané zemi. Jednoduše mít web v angličtině nestačilo,“ pokračuje Petr Ocásek.

Poučili jsme se, produkt zjednodušili a maximálně zautomatizovali tak, aby si zákazník vystačil v ideálním případě s počítačem a kreditkou. Českou jazykovou verzi jsme spustili teprve v únoru a to jen proto, že si tu testujeme lokalizaci našeho produktu, máme tu jen tři procenta klientů,“ říká podnikatel.

Vstup na zahraniční trhy bere firma téměř samozřejmě. „Jediný větší rozdíl při budování globální firmy spatřuji v tom, že vám tam nepomohou kontakty, které jste si třeba desítky let před tím pilně budovali v České republice. Myslím, že vše ostatní je dnes již prakticky stejné nebo komoditní a tak se to dá buď vygooglit, nebo koupit,“ dodává spoluzakladatel AngelCam.

AngelCamPrávě díky vyhledávání na webu přivedl firmě zákazníky z prvních 100 zemí jen a pouze internet. „Kromě webu jsme neměli vůbec nic. Dnes nám přináší zhruba 90 procent byznysu - postupně se to snižuje díky partnerství s firmami typu Jablotron či poskytovateli internetových služeb,“ porovnává Petr Ocásek.

S Jablotronem spustili společně nedávno další novinku: “Služba Videoverifikace poplachu umožňuje operátorům v řádu vteřin zkontrolovat video z vašich kamer v případě, že váš alarm nahlásil poplach. Tím se jednak omezí zbytečné výjezdy, ale hlavně se mnohem rychleji dá reagovat na vzniklou situaci, ať už jde o požár, únik vody, vloupání, nebo do budoucna díky chytřejším senzorům i ohrožení zdraví například seniorů,” zmiňuje Petr Ocásek.

Mezi firmami je pro AngelCam největší konkurencí americká společnost Eagle Eye Network, která minulý rok získala investici stovek milionů korun od zakladatele Dellu. „Na trh jdou však z druhé strany - zaměřují se na korporátní zákazníky. Nicméně nás mohou velmi rychle začít kopírovat, pokud uvidí, že naše cesta je lepší,“ podotýká Petr Ocásek.

V České republice se musí zákazníci společnosti vypořádat především s přísným metrem Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Jednak zákony zde jsou v tomto směru extrémně přísné, druhak zkušenosti našich zákazníků říkají, že rozhodování úřadu je netransparentní a nekonzistentní, kdy ve zcela totožných situacích rozhoduje protichůdně,“ upozorňuje podnikatel.

Aby udržela náskok před konkurencí, společnost neustále inovuje. Do této oblasti jde hodně přes polovinu podnikových nákladů. „Chtěli bychom za ni utrácet mnohem více. Máme vymyšlenou práci možná i pro stovky lidí na pár let dopředu. To je mimochodem důvod, proč jsme část firmy prodali investorům. Chceme inovovat rychleji než již etablované firmy na trhu,“ vysvětluje Petr Ocásek.

„Máme vizi toho, jak naše firma má za pár let vypadat. Abychom se tam dostali, tak jsme si v souladu s tím vytvořili i produktovou vizi - řekli jsme si jen pár věcí, ve kterých chceme být nejlepší na světě a na tom makáme. Zrovna dnes jsme měli produktovou poradu - vždy když je ve firmě boj o zdroje, a to je pořád, tak se podíváme na to, zda ten nápad nebo požadavek pomůže naší vizi,“ zmiňuje podnikatel.

Klíčem k úspěchu je sázka na priority

Právě to je podle něj jednou z nejdůležitějších podmínek úspěchu. „Vybrat správné priority a nedělat toho moc najednou - to je něco, co je hrozně důležité a udělali jsme v tom spoustu chyb. Doufám, že teď už je ten minulý čas na místě,“ usmívá se Petr Ocásek.

Obor má podle něj velký potenciál k růstu. Videa z bezpečnostních kamer jsou totiž dnes velmi nevyužitá. Data z AngelCam říkají, že jen 15 promile nahraného videa se k něčemu využije. „Navíc, kamery jsou izolované od okolního světa. Dnes je to o práci s kamerami, které jste si sami koupili a nainstalovali. Budoucnost je o propojení kamer do sítě a s ostatními technologiemi,“ dívá se Petr Ocásek do budoucna.

„Chcete dostat SMS, pokud na vašem parkovacím místě zastaví auto s jinou než vaší SPZkou? Chcete vypnout kamery v době, kdy je odkódovaný váš alarm? Chcete mít možnost zkontrolovat vaši babičku ve chvíli, kdy její chytrá postel či hodinky začnou detekovat zdravotní problémy nebo třeba pád na zem? To nezní vůbec jako science-fiction a přesto, dodnes žádná jednoduchá a cenově dostupná řešení pro tyto situace neexistují. Ale svět se mění,“ uzavírá Petr Ocásek.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek