Argentina získala půjčku od MMF na dokončení vládních reforem

27. 6. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: AR - Argentina
  • Datum zveřejnění: 22.06.2018

Během tiskové konference Lagardeová prohlásila, že během minulých dvou a půl let Argentina pečlivě pracovala na systémových změnách. Kvůli souhře různých exerních faktorů a velkému propadu argentinské měny se argentinská vláda rozhodla požádat o finanční podporu z Mezinárodního měnového fondu, aby mohla bez problému dokončit část svých reforem, které budou mít dlouhodobý dopad a mimo jiné mají zajistit udržitelný státní deficit, dlouhodobě snížit inflaci, nastartovat růst ekonomiky a vytváření pracovních míst. Nový prezident centrální argentinské banky Luis Caputo ujistil, že zcela podporuje výši úvěru 50 000 milionů dolarů.
Argentinskému obyvatelstvu se ale tento krok příliš nezamlouvá a i proto vyšli mnozí lidé do ulic. Většina zastává názor, že opatření navržená Mezinárodním měnovým fondem mohou i za argentinskou finanční krizi v letech 2001 a 2002 a následný státní bankrot. 
Analytikové z Wall Street hodnotí schválení tohoto úvěru velmi pozitivně stejně jako zařazení argentinského trhu mezi země s rozvíjející se ekonomikou. Tato změna klasifikace by měla nalákat zahraniční investory do země. Argentina se tak téměř po deseti letech znovu zařadila mezi ostatní rostoucí ekonomiky světa jako například Rusko, Čína, Kolumbie a Brazílie. Stejně jako Argentina byly jako nově rostoucí ekonomika klasifikovány i Spojené Arabské emiráty. Toto přeřazení umožní argentinským firmám čerpat finanční prostředky za mnohem výhodnějších podmínek. Podle analytiků představuje tato klasifikace jakousi validaci vládních reforem, které byly nastartovány kabinetem prezidenta Macriho.
Primární však je nyní stabilizovat argentinskou měnu. Ačkoliv se může na první pohled zdát krok argentinského prezidenta Macriho spíše zoufalý, podle finančních analytiků, přišla žádost v rozhodující moment a podařilo se tak zabránit hluboké ekonomické recesi. 

Zdroj: La Nación, Clarin
Zpracováno kolektivem pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Buenos Aires.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: