Asociace podniků českého železničního průmyslu na Filipínách

12. 4. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Asociace podniků českého železničního průmyslu na Filipínách Minimálně dvacet miliard dolarů chce filipínská vláda v příštích šesti letech využít na projekty v oblasti kolejové dopravy. Ambiciózní projekt rozvoje filipínské infrastruktury vyhlášený prezidentem Rodrigem Dutertem pod názvem Build Build Build tak otevírá šance i českým firmám v oblasti dopravy a železnic.

Historicky první návštěvu Asociace podniků českého železničního průmyslu vedla generální ředitelka asociace Marie Vopálenská společně se zástupcem ředitele odboru ministerstva průmyslu a obchodu Petrem Kulovaným. Za samotné členy Asociace přicestovali do Manily zástupci nejvýznamnějšího hráče v oblasti vývoje a výroby řídicích systémů pro dopravu firmy Amit Transporation, největšího českého výrobce v oboru dopravního strojírenství firmy Škoda Transportation a lídr v oblasti dopravního zkušebnictví Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň. V rámci programu jednala delegace na Ministerstvu dopravy Filipín a následně s  korporacemi Light Rail Manila Corporation a San Miguel Corporation.

Na Ministerstvu dopravy Filipín delegaci přivítal náměstek pro kolejovou dopravu Timothy John Batan, jež poděkoval za návštěvu a vyjádřil potěšení nad vzrůstajícím zájmem České republiky o dopravní projekty na Filipinách.  Dle jeho vyjádření se jedná o ideální dobu, aby se české firmy pokusili prosadit na filipínském trhu, jelikož současná situace v zemi směřuje k velkým dopravním projektům. Nástrojem dalšího rozvoje je ambiciózním infrastrukturální program prezidenta Duterteho s příznačným názvem „Build Build Buld“. V rámci tohoto šestiletého programu má Ministerstvo dopravy Filipín obdržet 40 miliard USD, ze kterých má být minimálně polovina určena na projekty kolejovou dopravu.

Společnost Light Rail Manila Corporation (LRMC) je společný podnik třech velkých hráčů na poli dopravní infrastruktury. V roce 2014 LRMC podepsala koncesní smlouvu s Ministerstvem dopravy Filipín a se státní organizací pro provoz lehké kolejové dopravy- Light Rail Transit Authority (LRTA) na projekt za 65 miliard filipínských peso (cca 25 miliard Kč). Projekt s názvem LRT 1 obsahuje provoz a údržbu linky 19,5 km dlouhé, která je součástí plánu filipínského rozvoje 2011-2016 pro urychlení infrastruktury. Ihned po prezentacích došlo na diskuzi ohledně zapojení českých firem na seznam potencionálních dodavatelů, aby případné rehabilitace systému mohly být také nabídnuty členům ACRI.

Korporace SMC patří k největším konglomerátům na Filipínách. Infrastrukturální divize se výrazně podílí na realizaci velkých projektů jako například dálnice SLEX, Skyway, letiště na ostrově Boracay nebo tramvajové linky MRT7. Spolupráce se SMC může v dohledné době umožnit českým firmám soutěžit o možné subdodávky na velké dopravní projekty jak v železniční, tak i tramvajové dopravě.

Mise ACRI byla historický prvním a úspěšným seznámením s teritoriem, které má značný potenciál v případě, že české firmy budou nadále vyvíjet další aktivity a podaří se tak znovu obnovit tradici českých dodavatelů na Filipínách.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Manile (Filipíny). Autor: Benjamin Žiga, Obchodně-ekonomický úsek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek