Ázerbajdžán: Země příležitostí. Ekonomické vazby s ČR posilují

15. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česká republika prohlubuje hospodářské vztahy s Ázerbájdžánem. Podnikatelská mise, mezivládní komise či podnikatelské fórum v Baku letos v lednu propojily zástupce firem z obou zemí.

V lednu se ekonomické spolupráci věnovalo hned několik akcí, které proběhly v rámci pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka do metropole Ázerbajdžánu.

Do Baku doprovodila Mládka dvacetičlenná podnikatelská mise, které se zúčastnili zástupci tuzemských firem z oboru energetiky a finančního sektoru, stavebnictví, dopravy, chemického průmyslu, strojírenství, zemědělství, zpracovatelského průmyslu a farmacie.

V Baku proběhlo také zasedání česko-ázerbajdžánské Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci. Bilancovala se vzájemná obchodní výměna a diskutovaly rozpracované projekty i nové obchodní příležitosti.

Další platformou pro propojení zástupců českých podniků s ázerbajdžánskými partnery bylo podnikatelské fórum, jehož se zúčastnilo téměř 140 tamních podnikatelů.

„Spojení platformy mezivládní komise, podnikatelského fóra i separátních jednání posloužilo jako úspěšná kombinace pro prosazování českých zájmů v atraktivním exportním teritoriu a také zemi, jež je naším významným dodavatelem surovin,“ uvedl výkonný ředitel Komory SNS, která spoluorganizovala zmíněnou podnikatelskou misi, František Masopust.

Ropná krize otvírá dveře pro další spolupráci

Pád cen ropy nedávno zbrzdil ázerbajdžánskou ekonomiku, jíž dosud sytily především surovinové příjmy. Země pod Kavkazem na to ovšem zareagovala reformami.

Ázerbájdžán diverzifikuje ekonomiku, plánuje výrazně oslabit závislost země na příjmech z těžby a prodeje surovin a chce investovat do obnovy výrobních kapacit. Plány na obnovu výrobní základny, nové i realizované infrastrukturní a energetické projekty jsou zajímavé pro české vývozce, kteří by se na nich mohli podílet.

„Vzhledem k diverzifikované ekonomice, dynamickému rozvoji Ázerbájdžánu a jeho průmyslového a vědecko-technického potenciálu jsem přesvědčen, že přichází čas pro hlubší posílení spolupráce i v dalších sektorech ekonomiky. Proto tu s námi byli zástupci českých podniků a věřím, že příležitosti podpoří i jednání smíšené hospodářské komise,“ sdělil v Baku ministr Jan Mládek.

Exportní příležitosti se nabízejí v nově deklarovaných prioritních oblastech tamního hospodářství. Těmi jsou zemědělství a potravinářský průmysl, výroba léčiv, elektrotechnika, strojírenská výroba, ale také úsporné a environmentální technologie.

Zároveň se rozvíjí petrochemie, silniční a železniční doprava (s tím souvisí větší potřeba dopravních prostředků) a také energetika a elektrotechnika.

Rozhodující je poměr kvalita cena

Současná krize může paradoxně pomoci uplatnění českých firem. Místní společnosti totiž chtějí ušetřit a začínají více sledovat svoje náklady. Zatímco dřív měla často přednost domácí produkce před zahraniční, dnes hraje větší roli poměr kvality a ceny.

Spojení přiměřené ceny, které si Češi drží v porovnání s evropskou konkurencí, a zároveň vysoká kvalita výrobků s přidanou hodnotou, bude tuzemským vývozcům hrát do karet.

„Čeští exportéři mají zájem o vývoz své produkce do Ázerbájdžánu. Vidíme zde řadu příležitostí. České firmy mají v Ázerbájdžánu dobré reference, podílely se na rekonstrukci železnic, dodávaly autobusy pro městskou dopravu a také silniční kontrolní systémy,“ citovala ázerbajdžánská média vyjádření ministra Mládka na podnikatelském fóru v Baku.

„Česká republika je významným dodavatelem ve strojírenství, včetně strojů a technologií pro zemědělství a potravinářství. Možnosti pro spolupráci jsou také v oblasti farmaceutického průmyslu, ekologie, turistiky, alternativní energetiky, zdravotnictví,“ doplnil Mládek.

V oblasti cestovního ruchu by mohli Češi pomoci Ázerbájdžánu například s rozvojem turistické infrastruktury.

Mládek představil Česko nejen jako významného producenta, ale i bránu na půlmiliardový společný evropský trh a zemi otevřenou zahraničním investicím. Dobrým předpokladem pro posílení vzájemné hospodářské spolupráce je podle Mládka i solidní růst české ekonomiky.

Češi - významní investoři a partneři Ázerbájdžánu

Společnosti z České republiky dosud investovaly do základního kapitálu v Ázerbájdžánu 1,2 miliardy eur, přičemž české bankovní domy podpořily realizaci projektů částkou 1,8 mld. eur. Podle agentury Azertag to řekl ministr hospodářství Šachin Mustafajev. Česko je už dnes jedním z největších zahraničních investorů. Na území Ázerbájdžánu aktuálně působí devatenáct českých firem. Jako subdodavatele se podniky z České republiky podílejí v zemi na realizaci projektů v celkové hodnotě 809 milionů eur.

„Hospodářské vztahy mezi našimi zeměmi jsou na vysoké úrovni a jsme rovněž strategickými partnery. Máme zájem o diverzifikaci obchodního obratu s Českou republikou a přilákání českých investic do hospodářství Ázerbájdžánu,“ prohlásil ministr hospodářství.

Česko se snaží nejen o rozvoj dvoustranné spolupráce, ale také o posílení partnerských vztahu mezi Ázerbájdžánem a EU. Země je zastáncem posilování programu Východní partnerství. Česko také podporuje snahy Ázerbájdžánu o vstup do Světové obchodní organizace (WTO) a je připraveno poskytnout Baku veškerou možnou podporu, řekl ministr Mládek.

 

Mezivládní komise se zabývala obchodní spoluprací

V pořadí 4. zasedání česko-ázerbájdžánské Smíšené komise pro hospodářskou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci proběhlo ve dnech 17. až 18. ledna 2017. Čechy vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, ázerbájdžánskou stranu náměstek ministra hospodářství Sahil Babayev.

Jednalo se o současný ekonomický vývoj v obou zemích a byly definovány hlavní segmenty spolupráce pro nejbližší období: dopravní infrastruktura, zemědělsko-zpracovatelský průmysl, (petro)chemický průmysl a farmacie.

Značná část diskuze byla věnována energetice. Mluvilo se o Jižním plynovém koridoru a dodávkách ropy do Kralupské rafinérie, či o spolupráci v oblasti alternativních zdrojů energie.

Ázerbajdžán má také zájem o posilování nesurovinového exportu. Ten ohlásil ministr hospodářství země Šachin Mustafajev již během podnikatelského fóra. Podle slov ministra byla provedena předběžná analýza s cílem sestavit seznam produktů, o které by byl v ČR zájem. „V první řadě jde o zemědělskou produkci, například ořechy, čaj, ovoce, zeleninu, bavlnu, vína a další,“ uvedl Mustafajev.

Dosud se zemědělské výrobky dovážely do ČR pouze v omezeném množství. Roční vývoz nepřesáhl hodnotu 32 mil. korun. Vzájemné výměně v této oblasti může pomoci oborová mise v čele s náměstkem ministra zemědělství do Ázerbájdžánu v první polovině roku 2017 a také incomingová mise ázerbajdžánských firem na český veletrh Země živitelka.

Vzájemný obchod

Podle údajů celního výboru Ázerbájdžánu dosáhl objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi v roce 2016 316,3 milionů dolarů. Z toho 214,4 milionů dolarů připadlo na vývoz z Ázerbájdžánu do ČR. Ta se tak stala 12. největším obchodním partnerem země pod Kavkazem. Pro Českou republiku je Ázerbajdžán strategickým surovinovým partnerem. Do Česka dodává téměř třicet procent naší celkové spotřeby ropy.

 

Anna Uljačenková

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek