Barmánci mají rádi pivo, spotřeba rychle poroste

2. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Kde čekají v Myanmaru šance pro české firmy? Ve stavbě elektráren, protipovodňových bariér nebo ve vývozu piva.

Jednou z oblastí, kterým bude Myanmar věnovat pozornost v blízké budoucnosti, je zlepšení ochrany a prevence proti přírodním pohromám. Zemi sužují každoroční záplavy, které by si měly vyžádat rozsáhlé investice do protipovodňových opatření (například vybudování zadržovacích nádrží a regulace vodních toků).

Dalším obchodním tématem jsou zdroje pitné vody, především čištění odpadních vod (například mobilní úpravny vod, technologie pro výstavbu a údržbu kanalizací, odpadová infrastruktura). Uplatnění českých firem v tomto sektoru je jednoznačné vzhledem k tomu, že celkový stav vodohospodářství vyžaduje modernizaci.

Má vyrůst skoro stovka nových elektráren

V oblasti energetiky chce vláda Myanmaru docílit stoprocentní celostátní elektrifikace do roku 2030. Ministerstvo energetiky plánuje výstavbu dalších 87 elektráren o výkonu 54 megawattů (to odpovídá asi desetině výkonu jednoho reaktoru české jaderné elektrárny Dukovany.

Plánuje se také výstavba deseti nových vodních elektráren s celkovou kapacitou přes šest megawattů v Kačjinském a Šanském státě. Největší zahraniční investoři v energetice včetně ropy a zemního plynu jsou z Číny, Thajska, Singapuru, USA, Japonska, Velké Británie a dalších evropských a asijských zemí.

Klíčovým předpokladem pro další úspěšný rozvoj myanmarské ekonomiky je vybudování zdravého finančního sektoru a jeho napojení na světový trh. Centrální banka Myanmaru prošla během posledních dvou let zásadními změnami, stala se nezávislou na ministerstvu financí a zavedla plovoucí směnný kurz.

Revize zákona týkajícího se finančních institucí úspěšně pokračuje (především za podpory Světové banky) a hlavním úsilím je především stanovení jasných požadavků udělování licencí pro soukromé banky a podmínek účasti zahraničních investorů v bankovním sektoru. Jedním z klíčových potenciálů pro české firmy je oblast mikrofinancí, která v současné době v Myanmaru funguje ve velmi omezené míře.

Prodej piva vzrostl v Myanmaru mezi roky 2009 až 2013 o 14 procent.

Pivo pijí čtyři pětiny Barmánců

Bar v Barmě - Santibhavank P / Shutterstock.comJedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů v zemi je pivo, pije ho více než 80 procent dospělé populace. Je tedy stále obrovská šance pro další pivovary se zkušeností nejen na rozvíjejících se trzích. Prodej piva vzrostl v Myanmaru mezi roky 2009 až 2013 o 14 procent na 265 milionů dolarů.

Podle předpovědi dosáhne do roku 2018 spotřeba hodnoty 675 milionů dolarů. Největší evropské pivovary Carlsberg a Heineken již potenciálu Myanmaru naplno využívají. Povědomí o nejlepším pivě na světě mají i Barmánci a rádi by podpořili místní výrobu českého piva.

Potřeba je pozemková reforma

V oblasti infrastruktury jsou jednoznačnými prioritami modernizace letišť, zlepšení dodávek vody a energie. V této oblasti bude pokračovat příliv investic a příležitostí pro zahraniční firmy. Exportně orientovaná ekonomika Myanmaru se snaží přilákat investice právě do infrastrukturních projektů, které mají podpořit zaměstnanost, domácí poptávku a spotřebu.

Infrastrukturní projekty představují ale i jisté výzvy - například jde o potřebné vyvlastňování pozemků a s tím spojenou žádoucí pozemkovou reformu. Přínos nových dálnic, silnic, letišť a železnic je nezpochybnitelný. Z dlouhodobého hlediska se zlepší přístupnost, zvýší se i očekávaná konkurenceschopnost a tím také atraktivita pro investory. Současné investice míří nejen do infrastruktury, ale také do výrobního průmyslu, telekomunikací a těžby nerostných surovin.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Jaroslav Doleček, velvyslanec ČR v Myanmaru.
Foto: Santibhavank P / Shutterstock.com

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek