Blata chce začít vyrábět tříkolky, první kusy zamíří do Nizozemska

31. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Blanenská firma chce v letošním roce 2015 vyrobit kolem 400 kusů tříkolky. Prodávat se budou zejména v Nizozemsku prostřednictvím společnosti CargoBee.

Po ročním odkladu způsobeném čekáním na homologaci chce společnost Blata z Blanska v letošním roce 2015 začít vyrábět elektrickou tříkolku. Její vývoj trval přes tři roky. Tříkolka je vhodná například pro poštovní doručovatele nebo na převážení materiálu v továrnách. Je určená zejména na export.

Firma podnikatele Pavla Blaty dříve vyráběla hlavně minibiky, nyní se víc zaměřuje na výrobky pro letecký průmysl a chce vyvážet elektrické tříkolky.„Nyní se dokončují poslední papíry ohledně homologace. Zdržela nás elektromagnetická kompatibilita. Elektrická tříkolka rušila signál například vysílaček, které používají sanitky," uvedl majitel společnosti Pavel Blata.

Podle něj jsou pro české poměry podobná vozítka novinkou, v Nizozemsku jsou ale oblíbená. Kromě rozvozu pošty se používají například na přepravu mléka. Jedna tříkolka v Nizozemsku vyjde asi na čtyři tisíce eur, tedy v přepočtu zhruba 110 tisíc korun. Jedním z důvodů vyšší ceny jsou drahé speciální baterie z Německa.

Firma Blata hledá potenciál s novými výrobky, tradičně je ale spojená s výrobou minibiků. Letos získala prestižní zakázku v Německu, kam dodá zhruba 100 minibiků pro autoklub ADAC. Poptávka po minibicích se prý oživuje. V minulosti firmu brzdila čínská konkurence a kopírování blanenských výrobků.

„Číňané prakticky zničili trh a škody byly obrovské. Od té doby se ale čínské výrobky hodně zdražily," uvedl Blata. V minulosti jeho společnost dodávala do 40 zemí a měla přes 100 zaměstnanců. Nyní jich má kolem 40 a dodává do více než desítky zemí. Minibiky tvoří už jen asi 30 procent výroby společnosti, zbytek je přesné strojírenství, například pro letecký průmysl.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek