Brazílie: Potápějící se ekonomika hledá záchranný kruh

14. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Půjdeme ve stopách Řecka? Podobné obavy dnes svírají Brazílii. Ekonomika s více než 200 miliony obyvatel se zmítá ve vážné recesi. Současná vláda nabízí očekávaný recept s nejistým koncem: utáhnout si opasky a vydat se cestou výrazných škrtů.

„Recese je skutečně vážná a dnes už lze říci, že i dlouhodobá. Letošní propad HDP se odhaduje už o více než 3 % a v roce 2016 o další dvě procenta. Inflace dosáhla deseti procent, roste rozpočtový deficit i vnější zadlužení, narůstá nezaměstnanost a sociální nespokojenost,“ říká ekonomický diplomat Zastupitelského úřadu ČR v Brasílii Filip Kanda.

Dobrých zpráv poslední dobou ubývá. „Když se k tomu všemu přičtou důsledky skandálu kolem zakázek státní ropné společnosti Petrobras a další vzájemně propojené korupční skandály, sahající do nejvyšších pater brazilské politiky, ekonomické situaci to k ozdravění nepřidá,“ doplňuje diplomat.

Avšak ani přes současné potíže není krach pravděpodobnou variantou. Brazílie má mimořádný surovinový potenciál a téměř vše si pro svou vlastní spotřebu dokáže vyrobit sama.

Do propasti se nezřítí

Podle Filipa Kandy se o Brazílii žertem říká: „do žádné díry se nepropadne, protože je moc velká, a nevešla by se do ní.“ Ministři současného kabinetu nicméně vědí, že bez zásadních reforem není oživení hospodářství možné. „Začal je připravovat a provádět nový ekonomický tým staronové prezidentky Dilmy Rousseffové. Už v první polovině roku vláda nastartovala rozsáhlý program reforem, fiskálních úspor a rozpočtových škrtů, s nimiž se teď potýkají všechna brazilská odvětví,“ dodává obchodní rada.

A jaké jsou příčiny současné krize? Brazílie má především smůlu, že poslední dobou klesají světové ceny komodit a že výrazné ekonomické turbulence zasáhly jejího klíčového obchodního partnera – Čínu.

Krize se dotkla i dalších zemí bloku BRICS. Ačkoli Rusko, Jihoafrickou republiku či právě Brazílii ekonomové v letech konjunktury vynášeli do nebes, svou neuváženou hospodářskou politikou si tyto země zadělaly na pořádný průšvih. Bohatly sice z vývozu surovin, ale nevyužily toho k diverzifikaci svých ekonomik respektive ke smysluplným investicím do dalších hospodářských odvětví.

Brazílie-sport„Pro Brazílii znamená současný stav pokles vývozu téměř na polovinu. Nikoli co do objemu, ale finančního zisku. Brazílie vyváží v naprosté většině suroviny, komodity a zemědělské výrobky bez vyšší přidané hodnoty. A právě jejich ceny na světovém trhu poklesly. Navíc Čína, hlavní brazilský odběratel, zabrzdila a kupuje míň,“ shrnuje Filip Kanda.  

Zatímco v roce 2010 dosáhl růst HDP 7,5 % a Brazílie byla dávána celému rozvojovému světu za vzor, o tři roky později už hospodářství narostlo jen o skromných 2,7 %. Politické špičky ani tehdy smysluplné řešení nenabídly. A požár hasí až nyní, kdy je téměř pozdě.

Podle ekonomů existují i vnitřní příčiny ekonomické deprese. Patří k nim špatná makroekonomická politika, zastaralá infrastruktura, přebujelá byrokracie, přílišné státní zásahy do ekonomiky, silná ochranářská opatření a v jejich důsledku postupná ztráta konkurenceschopnosti.

Vždy budou dělat velký byznys

Filip Kanda nicméně Brazílii neodepisuje: „I když je v dočasné krizi, a pro některé podnikatele se teď může zdát nezajímavá, stále představuje obrovské množství spotřebitelů. Vždy se tu bude dělat velký byznys,“ je přesvědčen.

„K tomu je třeba vzít v úvahu, že je regionálním lídrem a světovým hráčem, který má velký vliv na řadu dalších zemí v Latinské Americe i jinde. Ze současné krize se dříve či později probere, byť to bude stát nemalé úsilí. V dlouhodobé perspektivě poroste a znovu posílí,“ dodává Filip Kanda.

Pro Brazilce je nyní klíčové, aby do země přicházeli zahraniční investoři. Brazilská vláda láká firmy například nabídkou koncese na výstavbu dopravní infrastruktury. Významný program investic do infrastruktury vyhlásil kabinet letos v červnu. V jeho rámci má být v nejbližších letech napumpováno do modernizace železnic, silnic, přístavů a letišť více než 50 miliard amerických dolarů.

„Cíl těchto programů je jasný: zefektivnit a zlevnit především výrobu a dopravu úrody, surovin a komodit z vnitrozemí do přístavů. Vláda se snaží rozdělit se o náklady na financování infrastrukturních projektů se soukromým sektorem. A šance se naskýtají i pro české firmy, byť vzhledem k obřím rozsahům jednotlivých projektů ne v roli hlavního realizátora, ale například jako důležitého subdodavatele,“ připomíná diplomat.  

Brazilci jako obchodní partneři

Brazilci jsou velice příjemní a vtipní, a to platí i v byznysu. Lze s nimi rychle navázat blízký osobní vztah, ale pozor, tento vztah je třeba neustále udržovat, hovořit s nimi i o záležitostech běžného života, o fotbale, prostě nemířit tvrdě jen na konkrétní cíl. A hlavně, po schůzce, po jednání je třeba se dál připomínat, napsat, sejít se znovu a podobně. Pokud se po (byť) úspěšném jednání vytratíte a předpokládáte, že pak stačí jen občas napsat mail, mohou na vás snadno zapomenout. A další věc, Brazilci neradi říkají „ne“. Pokud existují nějaké překážky, nejspíš vám to neřeknou a vy na ně narazíte později. Portugalština je velkou výhodou, někdy může být nezbytná. Pokud jí nevládnete, vyplatí se najmout tlumočníka. A pokud chcete volit jiný jazyk, větší úspěch budete mít s angličtinou než se španělštinou.  

Filip Kanda, obchodní rada ZÚ ČR v Brasílii


Investoři mají tamní ekonomice zajistit nové technologie a vytvořit více pracovních míst. Zvýšit by se postupně měla i domácí výroba. Proto jsou tamní úřady k těm, kteří mají miliardy a chtějí je v Brazílii utratit, maximálně vstřícné. „Například v Curitibě ve státě Paraná nabízejí velmi dobré podmínky, rozvinutou infrastrukturu, podnikatelské klima a v neposlední řadě významné daňové úlevy v rámci různých rozvojových a podnikatelských projektů,“ přibližuje Filip Kanda.

Velké firmy z bohatších evropských zemí mají výhodu v tom, že si mohou dovolit vynaložit velké náklady a věnovat byznysu dlohodobé úsilí, a to i s rizikem dočasného podnikání ve ztrátě. České podniky ovšem chtějí tamní trh dobývat zejména z pozice vývozců. „A právě export je v Brazílii kvůli ochranářským politikám a velkému daňovému zatížení velmi obtížný,“ varuje zástupce české ambasády.   

Více o českém exportu do Brazílie si přečtěte v článku Vývozci do Brazílie slyší jen špatné zprávy

Olympiáda v nevhodnou dobu

Politické protesty proti neoblíbené prezidentce namočené v korupčním skandálu, ekonomický pokles i ztráta iluzí z celkového vývoje nepřicházejí ve šťastnou dobu. Za dveřmi jsou totiž letní olympijské hry. Největší sportovní akci planety hostí Rio De Janeiro už příští rok v srpnu.

„Ekonomický přínos olympiády bude asi podobně jako při MS ve fotbale sporný. Na jednu stranu je pravda, že tak velký světový podnik zvýší tržby v dopravě, ubytování, službách či restauracích. Na druhé straně, náklady jsou obrovské a velká část sportovišť po MS či OH stěží nachází adekvátní využití,“ obává se zástupce ambasády.

Například po nedávném mistrovství světa ve fotbale, které bylo podobně velkou akcí jako letní olympiáda, si Brazilci spočítali, že v důsledku pozastavení výroby klesl HDP. „Podobné to bude asi i při olympiádě. Ale vyčísluje se to těžko. Jak se třeba přesně odrazí na ekonomice dobré jméno země? A bude dobré? Pokud se něco pokazí či nedotáhne, což bych Brazilcům nepřál, může se to obrátit proti nim,“ dodává.

Význam olympiády pro tak obrovskou ekonomiku se ovšem podle diplomata přeceňuje. „Když si vyčíslíte investice do infrastrukturních staveb spojených s olympiádou, zjistíte, že je to jen nepatrný zlomek investic, které tak velká země jako Brazílie vynakládá i tak každoročně do rozvoje další potřebné a nezbytné infrastruktury po celé zemi.“   

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek