Brazilský ropný gigant Raízen kupuje podíl Shellu v Argentině

30. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: AR - Argentina, BR - Brazílie
  • Datum zveřejnění: 27.04.2018

Anglicko-nizozemská ropná společnost Shell snižuje svou přítomnost v Argentině. Po 2 letech vyjednávání, prodala svůj podíl ve výši 950 milionů dolarů brazilské společnosti Raízen. Argentinská pobočka, kterou řídil 12 let současný ministr energetiky Juan José  Aranguren, si ponechává ropné naleziště v oblasti Vaca Muerta, přezdívané jako ropný poklad argentinské Patagonie. Shell oznámil, že prodává brazilskému ropnému gigantu 645 benzinových pump, rafinérii, továrnu na výrobu maziv a další. Akvizice je plánována do konce tohoto roku a Raizen tak převezme všechna povolení na těžbu ropy po Shellu. 

Společnost Raizen byla založena v roce 2011 a jejím hlavním cílem bylo vyrábět a prodávat rostlinná paliva. Jedná se o vůbec prvního výrobce etanolu z cukrové třtiny. Nyní vlastní 26 továren na výrobu cukru a etanolu a 13 tepelných elektráren. V roce 2017 prodal v Brazílii 25 miliard litrů paliva.

V minulosti tato firma figurovala na tzv. Špinavé listině, který zveřejňoval firmy podporující až otrokářské praktiky. Po třech letech byla tato firma ze seznamu vyškrtnuta. Firma také dostala pokutu za to, že měla údajně diskriminovat ženy starší 45 let. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade São Paulo
Zdroj: Folha de São Paulo

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: