Brexit odlákal evropské investory z Británie

20. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Evropské firmy po Brexitu omezují své investice ve Spojeném království. Vyplývá to z výsledků průzkumu analytiků investiční společnosti Fidelity International Analyst Survey 2017.

Analytici sice zaznamenali další zlepšování ekonomických ukazatelů napříč odvětvími a regiony i posílení vyspělých trhů, v Evropě jsou ale – pokud jde o budoucí vývoj - opatrnější než v USA. A jedním z hlavních důvodů je odchod Británie z evropské osmadvacítky.

Nejistota kolem Brexitu totiž snižuje ochotu zahraničních společností činit strategická investiční rozhodnutí na území Británie. Uvádí to více než polovina všech evropských analytiků Fidelity International a čtvrtina všech asijských analytiků.

Brexit bude mít na firmy mírně negativní dopad, obávají se jejich zástupci.

Brexit podle výzkumu postihne zejména:

  • průmyslové a energetické firmy
  • výrobce zbytného spotřebního zboží
  • finanční společnosti
  • IT firmy

 

Analytici se bojí důsledků všeobecné nejistoty, a také nedostatku informací ohledně budoucích vztahů mezi Británií a EU. Jakou podobu budou mít obchodní vazby, je zatím ve hvězdách. Rizika hrozí londýnskému finančnímu sektoru i realitnímu trhu. Hrozbou pro Británii je také potenciální odliv talentů.

„V důsledku zpomalení britské ekonomiky a zrychlení inflace v průběhu roku je pravděpodobné, že britská centrální banka ve druhé polovině roku možná znovu spustí program nákupu státních dluhopisů,” komentuje dopady Brexitu investiční ředitelka Fidelity International Anna Stupnytska.

„V případě absence obzvláště silných mzdových tlaků bude mít britská centrální banka jen málo důvodů zahájit v roce 2017 cyklus zvyšování sazeb, o to méně, pokud se v datech projeví „brexitová brzda“. Zpomalení by mohlo prostřednictvím obchodních vazeb ovlivnit další evropské země, přičemž obzvláště zranitelné je Německo,” dodává Anna Stupnytska.

Analyst Survey 2017

Každoroční vlastní výzkum analytiků investiční společnosti Fidelity International pokrývá všechny regiony a sektory. Opírá se o názory a znalosti 146 akciových a dluhopisových analytiků, kteří vycházejí ze 17 tisíc rozhovorů s odpovědnými zástupci firem. Názory odrážejí pohledy tisíců generálních ředitelů a dalších vedoucích pracovníků ze společností z celého světa.

 

Redakčně upravená tisková zpráva Fidelity International

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek