Bude Izrael po vzoru USA snižovat firemní daně ?

11. 12. 2017

  • Země: IL - Izrael
  • Datum zveřejnění: 11.12.2017

Americký senát schválil minulý týden dramatické snížení korporátních daní navržené administrativou prezidenta Trumpa, a to z 35 % na 20 %. To je již výrazný ekonomický zásah, který nemůže nechat v klidu ani ostatní země, mezi jinými i Izrael. Zde je daň nastavena na 24 %, a i když se od 1. 1. 2018 snižuje o jeden procentní bod na 23 %, přesto bude po dlouhé době opět vyšší, než v USA. To okamžitě vyvolalo obavy z odlivu kapitálu a přeregistraci těch izraelských firem, které v USA generují většinu svého zisku anebo ho zde repatriují.

Na druhé straně stojí ekonomové, kteří poukazují na fakt, že daň v plné sazbě 24 % platí pouze menší část izraelských firem. Speciální sazby daně definuje pro významné investory Law for the Encouragement of Capital Investment ve výši 5 až 8 % a pro exportéry z oboru high-tech ve výši 6 až 16 % (podle geografické polohy, firmy umístěné mimo hlavní aglomerace mají daně nižší). Takže další snížení daní by bylo zbytečné, ostatně mezi 10 největšími společnostmi využívajícími tyto daňové úlevy jsou pouze dvě americké a jedna z nich (Intel) profituje i z mnoha dalších benefitů a grantů.  

Na aktuální situaci okamžitě reagoval i předseda vlády B. Netanyahu, který vyjádřil podporu takovým opatřením, které udrží obchodní prostředí v Izraeli konkurenceschopné a atraktivní pro všechny zahraniční firmy. Tím nepřímo podpořil další snižování korporátních daní a rozšíření investičních pobídek. Každopádně můžeme očekávat ještě zajímavou výměnu názorů mezi příznivci obou táborů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.
Zdroj: Globes, Haaretz

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: