Ceny benzínu v Rusku dosáhly rekordní úrovně

14. 11. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 15.11.2017

 

Jenom během jednoho týdne (od 7. do 13. listopadu) se cena benzínu v Ruské federace zvýšila o 2 % na rekordní úroveň. Dle obchodníků souvisí tato skutečnost především se zmenšením objemu výroby benzínu v Moskevské ropné rafinerii, patřící „Gazprom neft“. Federální antimonopolní úřad uvádí jako důvod „nervozitu obchodníků“. Jenže experti předpovídají další růst cen benzínu.

Jak uvádí deník „Komersant“, kromě nečekaného zastavení katalytického krakování na Moskevské ropné rafinerii, omezil minulý týden „Gazprom nefť“ dodávky benzínu na trh a zároveň začala skupovat kontingenty benzínu na burze. To proběhlo současně s postupným růstem cen ropy, což způsobilo prudké zvýšení poptávky v očekávání zvýšení cen na vnitřním trhu.

Dle mínění analytika „Sberbank CIB“, nebude nejspíš cena ropy růst, spíše proběhne její korekce, protože se očekává růst těžby břidlicové ropy. Zároveň uvádí, že faktor prodloužení omezení těžby ropy, který tlačil její cenu na horu, již mnozí spekulanti zakalkulovali.

Tato situace je podle některých expertů výhodná pro ropné společnosti, neboť mohou využít efekt růstu světových cen ropy a ropných produktu a tím pádem i zvýšit exportní ceny benzínu.

Z výše uvedeného vyplývá, že ceny benzínu budou pravděpodobně pokračovat v růstu i kvůli specifice ruského trhu. „U nás ceny rostou každý rok, pro nikoho to není žádné tajemství. Na to mají vliv dva základní faktory: inflace a růst daňové zátěže. Rok od roku se zvyšuje spotřební daň a daň z těžby nerostných surovin. Proto se přirozeně tyto náklady přenáší i na spotřebitele“, komentuje situaci president Ruského palivového svazu Evgenij Arkuša. 

Zdroj: https://www.gazeta.ru/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Moskva

 

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: