Češi v Ghaně vzkřísili továrnu na boty

1. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V ghanském Kumasi pomáhají Češi znovu rozjet továrnu na boty, kterou kdysi postavily československé podniky. Má vyrábět až tisíc párů bot denně. V duchu baťovského přístupu tu poroste i kompletní zázemí včetně zdravotního střediska nebo bungalovu pro dělníky.

Školáci v Ghaně dostanou zdarma kromě uniforem také boty. Sto tisíc sandálů pro děti dodá ghanská továrna s českými kořeny. Závod v minulém století vybudovali Čechoslováci a před dvěma lety obnovily jeho provoz opět tuzemské firmy. Díky očekávanému nárůstu výroby si navíc podnik, jediný svého druhu v celé západní Africe, pořizuje další obuvnické stroje ze Zlína.

Podnik slavnostně otevřeli i zástupci české diplomacie a ghanské armády.„Technici zlínské společnosti Svit Machinery v prosinci roku 2014 nainstalovali a zprovoznili ve firmě novou linku na výrobu dětských a pánských sandálů," upřesnil Jan Rytíř, projektový manažer středočeské společnosti Knights, která stojí za rozjezdem továrny Dihoc Footwear Division.

Během července roku 2015 pak experti ze Zlína spustí další stroje, a sice na výrobu bot vulkanizovanou technologií.

Nová česká linka rozšíří možnosti továrny a omezí její závislost na dovozech materiálu ze zahraničí. Takříkajíc od píky, tedy od namíchání směsi přes vytažení gumových pásů a jejich vysekání, dokáže vyrobit základ gumové podešve, který navulkanizuje (napeče) na svršek. „Jedná se o nejlepší možnou technologii pro vojenské a pracovní boty. Navíc nabízí podstatně menší prostor pro technologickou chybu než například u lepené obuvi," vysvětlil Rytíř.

Pořizovací cena dodané linky je obchodním tajemstvím, pohybuje se však v řádech milionů dolarů. Kapacita závodu po její instalaci stoupne ze 750 párů na tisícovku denně. Podnik zároveň musí nabírat nové dělníky. Počet zaměstnanců postupně zvýší až na dvě stovky oproti 63 v roce 2014.

Továrna Dihoc Footwear, která leží v druhém největším městě Ghany Kumasi, navíc plánuje nejen dodávky státním školám, ale i soukromým vzdělávacím ústavům. Kromě toho obouvá armádu a další bezpečnostní složky, prodává na volném trhu a počítá také s exportem do okolních zemí.

Jediná továrna na boty v západní Africe

Česká stopa v Kumasi je skutečně zásadní. Továrnu v šedesátých letech minulého století postavily firmy z tehdejšího Československa. Podnik ale skomíral a v 90. letech zavřel své brány. V roce 2010 pak zchátralý závod zprivatizovala právě společnost Dihoc Footwear Division, v níž má Knights Ghana, sesterská firma české Knights, 60procentní podíl a zbytek drží armádní holding Dihoc.

Obchodně-poradenská firma Knights ze středočeských Dolních Břežan měla na vzkříšení závodu klíčový podíl. Podle Rytíře vypracovala kompletní projekt obnovy, byznys plán a podílela se i na zajištění financování. „K řešení jsme přizvali dvě české firmy - Svit Machinery, která vyrábí technologii pro výrobu bot, a společnost Prabos jako technologického garanta," vysvětlil Rytíř.

Díky Čechům tak na sklonku roku 2012 spustil výrobu podnik, který nemá v regionu obdoby. „V Ghaně ani jinde v západní Africe žádná jiná továrna na boty neexistuje. Fungují tam pouze malé tradiční dílny vyrábějící za použití primitivního vybavení obuv po jednotlivých párech, maximálně ve velmi malých sériích," uvedl Rytíř.

Továrna vyrábí sandály, kožené pánské mokasíny i kotníkové pracovní boty.

Armáda má zákaz kupovat boty v zahraničí

Investice do rozjetí výroby se pohybovala v řádech milionů eur, přesná čísla nicméně firma opět s odkazem na obchodní tajemství nezveřejnila. Podle Rytíře je nyní Dihoc Footwear v černých číslech, a to i díky podpoře od ghanské vlády. „Například zakázala všem státním vojenským a bezpečnostním složkám nákup bot ze zahraničí a letos poskytla na další rozvoj továrny v Kumasi bezúročnou půjčku," vysvětlil manažer.

Podnik podpořil také ghanský prezident John Dramani Mahama, který si přijel obuvnické linky v Kumasi prohlédnout loni v květnu. Během této návštěvy zároveň oznámil záměr vlády poskytnout dětem ve školách vedle uniforem také sandály.

Společnost Knights z Dolních Břežan vznikla v roce 1997, zabývá se hlavně realizací investičních projektů v subsaharské Africe a zprostředkováním obchodních kontaktů mezi střední Evropou a Afrikou. Zakladatelem a šéfem firmy je rodilý Ghaňan Karl Laryea, který v Česku vystudoval ČVUT a dlouhodobě zde působí. Ghanskému podniku Dihoc Footwear středočeská společnost poskytuje poradenský servis a dodává mu technologie i služby.

Továrna obouvá armádu a další bezpečnostní složky, prodává na volném trhu a počítá také s exportem do okolních zemí.

Podnik má i vlastní kaučukovou plantáž a koželužnu

Továrna v Ghaně kromě sandálů produkuje i kožené pánské mokasíny nebo kotníkové pracovní boty. Nesoutěží však s výrobci módní obuvi z Indie nebo Číny. Zaměřuje se spíše na vysoce praktické boty s konzervativním střihem.

Podle Rytíře závod navazuje na baťovské tradice. „Již v 60. letech, kdy továrna v Kumasi vznikala, zde české podniky, PZO Kovo a další, uplatnily lety ověřené způsoby obuvnické výroby, které zaváděl na počátku 20. století právě Baťa a které následně exportoval do svých výrobních filiálek po celém světě," upřesnil projektový manažer.

Jedná se především o model pásové výroby, sociální a občanskou vybavenost, tedy zdravotní středisko, bungalovy pro zaměstnance, ale i důraz na soběstačnost - vlastní úpravna vody, kaučuková plantáž, gumárenská linka a koželužna. Tato pravidla jsou základními principy při postupné obnově továrny.

O tom nakonec svědčí i další plány managementu holdingu Dihoc. Ředitel závodu Eric Acheampong nedávno oznámil, že holding hodlá založit vlastní dobytčí farmu. Z chovných zvířat bude získávat kůži pro výrobu bot, kterou továrna zatím dováží ze zahraničí.

„Úspěšný projekt obnovené továrny a model jejího fungování je pozitivně vnímán i v dalších zemích Afriky. Těší nás, že o jeho zavedení se začínají zajímat i další státy," doplnil Rytíř. Současně zdůraznil, že by to opět mohlo vést k oboustranně výhodné spolupráci, založené na podpoře lokální výroby a zaměstnanosti v Africe, a zároveň k získání zakázek a podpoře exportu pro české firmy.

Evropané se v Ghaně spojili

Signálem, že Evropa věří Ghaně jako ostrůvku stability v jinak bouřlivém regionu západní Afriky, je mimo jiné vznik Evropské obchodní organizace v Ghaně (EBO), která slavnostně zahájila činnost v květnu 2015. Má za cíl víc rozproudit obchod Ghany s Evropskou unií. Organizace vznikla propojením několika národních obchodních komor v Ghaně - německé, nizozemské, dánské, francouzské a britské. Jedná se o první podobný projekt v subsaharské Africe. Podle české ambasády v Akkře ovšem může být tato organizace užitečným zdrojem informací i pro české byznysmeny. Již nyní nabízí spoustu služeb a informací (v anglickém jazyce) na webové adrese eurboghana.eu.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: David Vagaday

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek