Češi vidí budoucnost v elektroautech, ukázal průzkum

19. 4. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Benzinové a naftové motory jsou na ústupu. Za 30 let budou podle aktuálního průzkumu Volkswagen Financial Services fosilní paliva pohánět auta jen podle 10 procent Čechů. Češi ve 42 procentech vidí budoucnost v elektroautech, 28 procent věří autonomním vozům. E-vůz si do 10 let plánuje pořídit polovina populace.

Elektrovozy jsou auty budoucnosti. Alespoň podle 42 procent Čechů. Nejlákavější jsou přitom pro skupinu 27 až 35letých, kteří je jako budoucí dopravní prostředek vidí ve 49 procent. Nejmenší důvěru naopak mají od lidí ve věku 54 až 65 let, a to jen ve 33 procentech. Lidé v předdůchodovém věku do budoucna naopak nejvíce z celé populace očekávají rozvoj autonomních vozů.

„Tato generace v životě zažila obrovský technologický pokrok, od televize po počítače. Zdá se, že umělá inteligence samořídicích aut je pro ně dobře představitelná,“ vysvětluje Lukáš Cankař, ředitel marketingu a retailového prodeje ve Volkswagen Financial Services, a doplňuje: „Překvapivě nejméně autonomním autům věří lidé mezi 27 a 35 lety, a to jen ve 23 procentech. Důvodem může být uvědomování si rizik spojených např. s hackerskými útoky či problematiky odpovídající legislativy.“

Elektrovozy jsou zajímavé i z pohledu vzdělání. Zatímco pro respondenty se základním vzděláním je elektřina pohonem budoucnosti v 50 procent, u vysokoškoláků je tomu tak ve 35 procent. Elektroauto si do 10 let plánuje pořídit 56 procent všech respondentů. „Vzdělání má vliv také u názorů na samořídicí auta, která jako perspektivní vidí pouhých 15 procent osob se základním vzděláním. Dá se to přikládat jejich obecně nižší obeznámenosti s komplexními technologiemi,“ dodává Lukáš Cankař Cankař.

Průzkum byl realizován v listopadu 2017 prostřednictvím online nástroje Instant Research. Průzkumu se zúčastnilo 525 respondentů z českých domácností, které vlastní osobní automobil. 

Redakčně upravená tisková zpráva

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek