Češi vyvezli turbíny, IT a tramvaje

3. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České podniky jsou na severoamerickém kontinentu úspěšné. Zakázky přišly ve strojírenství, zdravotnictví, finančnictví, ICT nebo dopravě.

FERMAT CZ

Patří ke světové špičce mezi dodavateli horizontálních vyvrtávaček. Česká exportní banka (ČEB) je na tuzemském trhu zase klíčovým pilířem v exportním financování. I proto spolupráce těchto dvou společností na obchodním případě v USA měla velký úspěch a přinesla pro obě strany dobré výsledky. Fermat s významnou pomocí ČEB koupil 100procentní podíl společnosti Lucas Precision ve městě Cleveland ve státě Ohio. Fermat o této zkušenosti uvádí: „Česká exportní banka v tomto náročném procesu reprezentovala nejen roli bankovního domu, ale především se stala zásadním poradním orgánem, na který jsme se mohli vždy s odbornými dotazy obrátit.“

LINET

Je největším evropským výrobcem lůžek ve zdravotnictví. Osmdesát procent příjmů firmy tvoří export. Jde především do USA a západní Evropy. České firmě se po letech úsilí podařilo vstoupit na americký trh v roce 2010. Linet v Americe roste o 30 procent ročně. Ve Spojených státech zaměstnává 75 lidí a seriózně uvažuje o tom, že tam začne vyrábět, či montovat.

Předloni Linet Americas utržil 90 milionů dolarů a získal si desetiprocentní podíl trhu. Firma chce výrazně investovat do porodních lůžek, která zamýšlí představit letos. V příštích letech by mohl jejich prodej generovat ročně až deset milionů dolarů ročně. Firma letos koupila tuzemského výrobce porodních a gynekologických křesel Borcard Medical. Lůžka Linet byla k vidění ve slavném seriálu House of Card, ležel na nich filmový prezident USA.

Mavel

Úspěch firmy dokládá přes 500 vyrobených turbín instalovaných na více než 300 lokalitách v 38 zemích světa. Společnost vlastní, s důrazem na vědu a výzkum, na 100 patentů. Výrobní haly o celkové rozloze 38 000 m2 (440 000 sf) vybavené pěti- a šestiosými obráběcími centry, které disponují certifikáty kvality ISO 9001:2008, ochrany životního prostředí 14001:2004 a jakosti svařování ISO 3834-2:2005, představují nejvyšší strojírenskou kvalitu. Firma zaměstnává celkem 200 pracovníků, z toho 60 inženýrů. Mezi referenční zakázky v USA patří mimo jiné i instalace osmi modulárních mikroturbín, které pomáhají zavlažovat vybrané území na severu Idaha.

Foto českých turbín

HOME CREDIT

Patří do imperia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Po úspěchu v Ruska a jihovýchodní Asii chce prorazit i na trhu v USA. Americká mobilní čtyřce Sprint přinesla spolupráce s Home Creditem statisíce nových klientů ročně. Nyní je společnost v jednání o další fázi spolupráce, která by měla spočívat ve spojení sil pro vydání kreditní karty, která ponese značky obou společností. Pokud by se to podařilo, může se firma během několika let dostat do desítky největších vydavatelů karet na americkém trhu.

Skupina Home Credit také investovala 200 milionů korun do americké firmy Nymbus. Pod značkou Home Credit Venture Capital uskutečnila první investici osm milionů dolarů (200 milionů korun) do amerického start-upu Nymbus.

Y SOFT

Má nakročeno k rychlejší globální expanzi. Dodavatel technologií pro organizaci tisku a kopírování ve firmách i školách podepsal strategickou dohodu s výrobcem tiskáren a kopírek Xerox. Američané začnou řešení od Y Softu nabízet zákazníkům po celém světě.

Škoda Transportation

Založila loni v červnu ve Spojených státech novou dceřinou společnost Škoda Transportation USA. Skupina je největším výrobcem kolejových vozidel ve střední a východní Evropě. Loni utržila rekordních 18,3 miliardy korun, meziročně o 11 procent více. Čistý zisk měla 588 milionů korun. Největší česká strojírenská skupina vyvezla 54 procent produkce. Pozici v zahraničí posilují také její dceřiné společnosti v Maďarsku a v Rusku. Od roku 2013 Škoda Transportation působí také v Německu. Od loňska má zastoupení i ve Finsku, kde zakoupila kontrolní podíl ve výrobní firmě Transtech.

Škoda vyvezla do USA mimo jiné deset tříčlánkových tramvají do Portlandu a Tacomy. Dceřiná firma Škoda Electric tam dodala stovky trolejbusů, konkrétně 273 vozů do San Francisca a 57 do Daytonu. Nyní pracuje na modernizaci 32 kloubových trolejbusů v Bostonu.

Zemědělský diplomat vyjede do Washingtonu

V rámci svých proexportních aktivit bude letos rozšířena síť zemědělských diplomatů o pracovníka na zastupitelském úřadu ve Washingtonu. Termín výjezdu je plánován na 3. čtvrtletí, kdy by měl do USA zamířit Petr Ježek. Ve stejném období by měla být obsazena i pozice zemědělského diplomata v Libanonu, a to Petrem Sochorem. Do konce roku budou ještě obsazeny další tři destinace, o kterých rozhoduje vedení ministerstva zemědělství. V rámci svých působení na zastupitelských úřadech ČR ve vybraných zemích se agrární diplomati věnují především zemědělství a potravinářství, a to produkci i oblasti výrobních a zpracovatelských technologií, kde pomáhají českým zemědělským a potravinářským producentům a obchodníkům hledat exportní příležitosti.


Převzato z deníku E15.cz. Autor článku: Anna Uljačenková. Fotografie: Mavel.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek