Česká firma vyhladí brazilkám vrásky

2. 9. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Česká firma vyhladí brazilkám vrásky Málokde si dají ženy tolik záležet na kráse jako v Jižní Americe. Využila toho i brněnská společnost Compex. Nabídla do Brazílie svůj přístroj na odstraňování vrásek. Pokud si firma proklestí cestu složitým systémem cel a certifikací, chce tuto zemi využít jako základnu pro prodej na celém kontinentu.

Brazilky jsou nejkrásnější ženy na světě. Hlásají to alespoň pravidelně výsledky různých mediálních anket. Ta krása ale něco stojí. Brazílie je dnes už třetím největším trhem planety v prodeji kosmetiky a v péči o tělo. Odbyt roste v posledních letech každoročně o deset procent, přestože je brazilská ekonomika jako celek v recesi.

Loni se proto do São Paula vypravila na veletrh Hospitalar i brněnská firma Compex, aby nabídla svůj přístroj z řady Jett Cosmetics. Ten odstraňuje vrásky prostřednictvím plazmových toků. S tímto výrobkem má brněnská firma už velký úspěch v Asii, nyní chce vstoupit i na jihoamerický trh. „S pomocí brazilské kanceláře agentury CzechTrade jsme našli vhodného místního partnera. Teď prochází výrobek složitou certifikací. Brazílie je pro nás velmi slibný a velký trh, protože Brazilky jsou hodně fixovány na krásu,“ říká produktový manažer Compexu Radek Nešpor.

Brazilky na ulici favelyNa vzhledu nešetří. Do krásy jsou ochotny investovat dokonce i Brazilky z chudých oblastí jako je například favela na obrázku.


Brazílie je sice v recesi, podle Nešpora to ale paradoxně může šance malého kompaktního českého vynálezu zvýšit. „Doktoři nebo kosmetičky v Brazílii dnes nemohou kupovat velké stroje za 40 nebo 50 tisíc eur. Náš výrobek, jehož cena by na tamějším trhu nakonec neměla přesáhnout zhruba šest tisíc eur, jim vyhovuje cenou i tím, že je menší. Kosmetičky nemají na velké přístroje prostor a navíc potřebují výrobek snadno přenášet,“ vysvětluje Radek Nešpor, „je to rozdíl například proti ruskému trhu. V Rusku když klientovi prodáte výrobek za šest tisíc eur, tak automaticky očekává, že dostane za takovou cenu veliký stroj.“

Výrobek pošleme jako stavebnici

Do Brazílie nabídl Compex svůj přístroj ve dvou variantách. Slabší verze je pro kosmetičky. Silnější, která umí vrásku zcela vypálit, je určena doktorům. Při exportu do Brazílie ale musí nejdřív brněnská firma překonat tamější vyhlášenou celní bariéru. „Jen bůh ví, co se vlastně přesně skrývá za 16 položkami, z nichž se skládá brazilské dovozní clo. Jsme proto připraveni dodávat náš výrobek jako stavebnici brazilským partnerům. Oni si díly seskládají jako lego, čímž ušetříme za dovozní clo. Předpokládáme, že díky tomu bude moct být koncová cena až o padesát procent nižší,“ vysvětluje Radek Nešpor.

„Je to ale běh na dlouho trať. Administrativa a certifikace jsou složité. Znám to i z českého prostředí, kam jsme kdysi dováželi podobným způsobem MP3 přehrávače a trvalo to velmi dlouho, než se námpodařilo ošetřit místní kompletaci a díky tomu snížit clo,“ dodává. V Brazílii každopádně cítí brněnská firma o svůj výrobek zájem. „Začátkem léta jsme udělali pro Brazilce školení v Berlíně. Tam se to myslím v dobrém slova smyslu zlomilo. Odvezli si dva testovací stroje do Brazílie, kde je teď zkoušejí tamější dermatologové,“ říká Radek Nešpor.

Pokud se firměpodaří prorazit v Brazílii, chce přes tamější partnery nabídnout přístroj na odstraňování vrásek i do dalších zemí Jižní Ameriky. Zároveň věří tomu, že případný úspěch v Brazílii může být vynikající referencí i pro jiné regiony. „Když obchodníci uvidí, že dokážeme vstoupit na tak složitý trh, jakým je Brazílie, mohlo by to podpořit zájem i v jiných zemích,“ je přesvědčen Radek Nešpor.

Brněnské stroje na krásu

Firma Compex vznikla v Brně už v roce 1990 a zpočátku byla jen dovozcem kosmetických a zdravotnických přístrojů. Postupně ale začala sama vyrábět špičkovou kosmetickou elektroniku. Dnes spolupracuje například s odborníky z Vysokého učení technického v Brně či brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. V nabídce firmy je vedle přístroje na odstraňování vrásek také přístroj na bělení zubů nebo odstraňovač tuku. Compex tvoří tým zhruba 15 lidí a roční obrat společnosti se v současnosti pohybuje kolem 50 milionů korun. Firma již úspěšně vyváží například na indický trh.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek