Česká národní banka ukončila devizové intervence

6. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Bankovní rada České národní banky využila první vhodné příležitosti a na mimořádném zasedání 6. dubna 2017 ukončila s okamžitou platností kurzový závazek, tedy přestala korunu držet vůči euru nad hladinou 27 korun za euro. Toto stanovisko bylo zveřejněno v 12:30. ČNB zároveň zdůraznila, že je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat.

"Žádné překvapení se nekoná, z pohledu ČNB, která si na minulém zasedání koncem března rozvázala ruce, dává rozhodnutí smysl. Zbavit se režimu, za který většina Bankovní rady v listopadu 2013 nehlasovala, se BR chtěla, a kromě chutě měla BR teď i otevřené okénko příležitosti díky růstu cen potravin, paliv, a díky růstu cen v restauracích díky EET. Toto okénko, jak ilustruje první  pokles inflace za 6 měsíců v březnu v Eurozóně či stále slabé / neexistující poptávkové tlaky v Eurozóně, nemuselo být otevřené dlouho. Proto ČNB ani nečekala na březnová inflační data, jež budou vydána příští týden," komantoval Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management.

"V reálné ekonomice neočekávám žádné bezprostřední reakce, překvapený po intenzivní mediální komunikaci v posledních 4 měsících nemohl být snad nikdo. Na finančním trhu na chvíli posílí koruna, poté se však vrátí na(d) 27 korun,  vzrostou výnosy dluhopisů a zlevní cena měnového zajištění," dodal Martin Lobotka.

Reakce koruny na oznámení ČNB není tak silná, jak se možná očekávalo. "Koruna má zatím tendenci posilovat a nachází se pod hladinou 27 korun za euro. Výraznější posílení koruny se však zatím nekoná. Téměř s jistotou lze říci, že výraznějším pohybům koruny v tuto chvíli brání intervencemi ČNB," uvedl Miroslav Novák, analytikspolečnosti Akcenta.

"Jak si vysvětlit skutečnost, že ČNB ukončila kurzový závazek a přitom dále intervenuje? Ukončení kurzového závazku znamená, že ČNB již nebude bránit koruně posílit pod hladinu 27 CZK/EUR, avšak na devizovém trhu zůstává aktivní a intervencemi kurz koruny usměrňuje. Kurzový závazek je minulostí, intervence ČNB však pokračují," doplnil Miroslav Novák.

Další otázka se podle něj pojí s následným vývojem kurzu koruny. "Na základě ani ne hodinového post exit obchodování nelze dělat jednoznačné závěry, avšak vše nasvědčuje tomu, že ČNB zatím nehodlá připustit výraznější výkyvy koruny. Toto období vysoké, ale nikoliv extrémní volatility, bude pokračovat i dnes odpoledne a pravděpodobně i během zítřka," soudí Miroslav Novák.

V několikatýdenním nadhledu je podle něj velmi obtížné odhadovat, kterým směrem se bude koruna ubírat a to s ohledem na silný příliv zahraničního spekulativního kapitálu do korun v posledních měsících. Posilování koruny směrem k hladině 26 korun za euro či lehce pod tuto hladinu však považuje za mírně pravděpodobnější. "Každopádně nelze vyloučit ani krátkodobé oslabení koruny nad hladinu 27 korun za euro. Považuji za nutné zdůraznit, že ČNB pravděpodobně nebude tolerovat příliš rychlé posilování koruny, na druhé straně nebude tak striktně bránit případnému oslabení české měny," upozorňuje Miroslav Novák.

"Rozhodnutí ČNB bylo očekávané a jeho načasování přišlo v jednom z možných termínů. Zároveň přišlo rozhodnutí přišlo v situaci, kdy setrvával devizový trh již několik dní v klidu a nebyly patrné akutní tlaky na posílení koruny. To by mělo omezit volatilitu kursu koruny pro nejbližší dny. Podle našeho předpokladu má koruna v prvních okamžicích bez přítomnosti ČNB tendenci k posilování, je ale těžké určit, zda tato tendence vydrží hodiny nebo týdny. Kurs koruny je nyní plně v tržním prostředí, což znamená, že jí vládnou oboustranné spekulace a o směru jejího pohybu rozhodne, které spekulace právě převládnou," připojil Pavel Sobíšek, hlavní ekonomUniCredit Research.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek