Česká společnost Home Credit začala poskytovat úvěry přes kreditní karty v USA

22. 11. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká společnost Home Credit začala poskytovat úvěry přes kreditní karty v USA Úvěrová společnost Home Credit, patřící do skupiny PPF, zahájila poskytování půjček na americkém trhu přes kreditní karty. Společnost Home Credit rozšiřuje v USA své podnikání dva roky poté, co začala poskytovat půjčky na nákup mobilních telefonů a příslušenství u čtvrtého největšího mobilního operátora v USA Sprint Corporation.

Společnost Home Credit v USA založila společný podnik se společností Sprint Corporation se sídlem v Overland Park (stát Kansas) již v roce 2015. V první fázi začala poskytovat úvěry na nákup mobilní techniky, příslušenství a tarifů od společnosti Sprint. Právě skutečnost, že společnost cílí právě na klienty mobilního operátora Sprint, naznačuje, že se Home Credit v USA soustředí spíše na rizikovější zákazníky.

„V první fázi jsme pro Sprint Corporation posuzovali úvěruschopnost zákazníků, o něž Sprint do té doby neusiloval. Tato činnost dále pokračuje. Kreditní karty jsou dalším pilotem v naší spolupráci se společností Sprint,“ vysvětlil mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek. Držitelé kreditní karty budou moci nakupovat zboží a služby i u jiných obchodníků než jen u mobilního operátora Sprint.

Právě kreditní karta by měla při expanzi na trhu USA hrát z pohledu úvěrové společnosti nemalou roli. „Pokud bychom takovou kreditku udělali, můžeme se během několika let dostat do desítky největších vydavatelů karet na americkém trhu,“ řekl na jaře v rozhovoru pro deník MF DNES šéf společnosti Jiří Šmejc. Tato druhá fáze se nyní stala skutečností.

Deset největších poskytovatelů úvěrů prostřednictvím kreditních karet v USA drží téměř 90% podíl úvěrového trhu v USA. Zdaleka největším poskytovatelem je Citibank, která poskytla prostřednictvím kreditních karet téměř 150 mld. USD, následovaná bankou Chase se 131 mld. USD a finanční skupinou Capital One s téměř 100 mld. USD.

Celkový objem půjček poskytnutý v roce 2016 dosahoval téměř 1 bilion dolarů. Čistě statisticky každý Američan vlastní téměř tři kreditní karty a každoročně se toto číslo zvyšuje, nicméně také 29 % Američanů nevlastní žádnou kreditní kartu. Na druhém konci je pak více než 16 % americké populace, která vlastní pět a více kreditních karet. Největší počty karet vlastní právě držitelé s excelentním úvěrovým skórem.

Nicméně Home Credit cílí především na ty Američany, kteří kreditní kartu ještě vůbec nemají, nebo jejich úvěrové skóre je rizikové. A potenciál s ekonomickým oživením americké ekonomiky je obrovský vzhledem k tomu, že počty vydaných kreditních karet rapidně stoupají a již překročily rekordní čísla z předkrizových let 2007–2008.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Chicagu (Spojené státy americké). Autor: Tomáš Trnka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek