České firmy dobývají turecké loděnice

15. 5. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: TR - Turecko
  • Datum zveřejnění: 15.05.2019

Turecko je významnou světovou křižovatkou lodní dopravy v jihovýchodní Evropě. Poloha země a současná průmyslová výroba společně s výhodnou cenou pracovní síly dávají Turecku ideální parametry stát se důležitým centrem stavby lodí, jejich přestaveb a oprav. V současnosti v Turecku funguje cca 80 loděnic, které se soustřeďují především v oblasti průmyslového centra Turecka  - okolo Marmarského moře. Celková výrobní kapacita loděnic v této oblasti dosahuje 4,4 mil DWT (Deadweight ton) a Turecko se tak řadí mezi TOP 12 států světa. Místní loděnice se zaměřují především na výstavbu malých a středně velkých lodí – do hmotnosti 10 000 DWT.
Cílem plánované mise byla prezentace českých firem před tureckými investory, provozovateli a vlastníky loděnic, osobní návštěva místních výrobních zařízení, možnost B2B jednání a v neposlední řadě organizace neformálních společenských setkání s cílem poznání jak tureckých partnerů, tak místních obchodních zvyklostí.
V rámci plánovaného programu byly navštíveny významné turecké loděnice (KUZEYSTAR Shipyard, BESIKTAS Shipyard, ERKAL-TUZLA Shipyard, TERSAN Shipyard, SEDEF KALKAVAN a ISTANBUL Shipyard.  Obchodní mise se zúčastnili zástupci 4 českých firem – GANTRY RAIL, TRELLEBORG BOHEMIA, LANEX a DORMER PRAMET.
Průnik přímo do loděnic je zvláště pro výrobce menších výrobků komplikovaný. Realizovaná forma společné delegace a prezentace výrobků nejen před vedením tureckých firem, ale také zástupci odpovědných technických a obchodních oddělení pomáhá při prodeji českých výrobků v Turecku. Zájem českých firem o dodávky do tureckých loděnic byl tureckými partnery ceněn a přímo na místě došlo v několika případech k přímým jednáním o možnostech další spolupráce.
Turecké loděnice prokázaly, že jsou v oblasti technologií na velmi dobré úrovni a mohou být dobrými partnery pro české exportéry.

Zpracovali zástupci Zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu s přispěním Generálního konzulátu ČR v Istanbulu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: