České firmy jednaly na MZV ČR s nákupčími finské společnosti Andritz

18. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy jednaly na MZV ČR s nákupčími finské společnosti Andritz Dne 12. září 2018 se v prostorách Ministerstva zahraničních věcí ČR setkala skupina nákupčích finské firmy Andritz Oy s představiteli 14 českých kovozpracovatelských firem k jednáním o obchodní spolupráci v rámci projektu ekonomické diplomacie. Celodenní akce naplnila očekávání obou stran, účastníci vyjádřili svoji spokojenost jak s její organizací, tak především s jejími výsledky.

Česko-finské vztahy se úspěšně rozvíjejí, a to zejména v ekonomické oblasti. Na pozadí svižného růstu obou ekonomik rychle roste i obrat obchodní výměny. Firmy obou zemí mají zakázky a mohly by tak být spokojeny. Řada společností však myslí prozíravě i na budoucnost a už nyní hledá možnosti, jak rozšířit okruh svých dodavatelů, resp. odběratelů i na dosud „nezmapované oblasti“.

A právě s takovým uvažováním se setkali i zástupci Velvyslanectví ČR v Helsinkách při konzultacích se zástupci významné finské společnosti Andritz Oy (součást rakouské skupiny Andritz Group, přední světový dodavatel zařízení a služeb pro celulózový a papírenský průmysl), kdy její nákupčí projevili zájem o navázání širší spolupráce s českými firmami z kovozpracovatelského sektoru. Postupně tak bylo dohodnuto pokusit se uspořádat v Praze, jako projekt ekonomické diplomacie, poměrně velkou akci, při níž by se setkali nákupčí uvedené společnosti s představiteli vybraných relevantních českých firem.

Záměr obou stran se podařilo úspěšně naplnit a dne 12. září 2018 se tak v reprezentačních prostorách Ministerstva zahraničních věcí ČR mohlo na akci nazvané „Czech Supplier Sourcing Day“ sejít 13 nákupčích z jednotlivých divizí finské společnosti Andritz s cca třemi desítkami manažérů reprezentujících celkem 14 českých firem.

Jednání nákupčích finské firmy Andritz s představiteli českých firem v prostorách MZV ČR

Jednání nákupčích finské firmy Andritz s představiteli českých firem v prostorách MZV ČR

Celodenní program byl zahájen přivítáním účastníků ředitelem Odboru ekonomické diplomacie MZV ČR a poté již následovaly prezentace českých společností. Po společném obědě účastníků, v odpoledních hodinách, vystoupili krátce se svými požadavky a hodnoceními i finští nákupčí a závěrečné tři hodiny setkání již byly využity na konkrétní individuální jednání obou stran (B2B).

Je pochopitelné, že na konkrétní výsledky obchodních jednání je třeba si ještě nějaký čas počkat, avšak první ohlasy z obou „táborů“ jsou velmi povzbudivé. Zástupci společnosti Andritz si pochvalovali jak organizaci celé akce, tak i profesionálně provedený výběr kvalitních firem, na straně druhé byli představitelé českých společností velmi spokojeni s připraveností finských nákupčích při obchodních jednáních a především pak, pochopitelně, s obdržením řady již konkrétních poptávek.

Uvedená pražská jednání by však pro zástupce českých firem nemusela být posledním kontaktem s finským trhem. Spolupráce s renomovanou firmou Andritz pro ně představuje ve vztahu k Finsku významnou referenci a mohla by jim pomoci, např. prostřednictvím účasti na největším finském subdodavatelském veletrhu Alihankinta, nalézt v této zemi i další obchodní partnery.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Helsinkách (Finsko). Autor: Jaroslav Mandys, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek