České firmy jednaly o zakázkách v Grónsku

17. 4. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy jednaly o zakázkách v Grónsku Velvyslanectví České republiky v Kodani realizovalo ve dnech 9. – 12. dubna 2018 projekt ekonomické diplomacie „Podnikatelská mise do Nuuku a Ilulissatu“, jehož cílem bylo představit české firmy v oblasti stavebních projektů, infrastruktury a energetiky na grónském trhu.

Mimořádné proexportní akce se zúčastnilo několik českých firem, například METROSTAV a.s. / SUBTERRA a.s., SG GEOTECHNIKA a.s., EXACT SYSTEM a.s. Čeští podnikatelé měli zcela unikátní možnost získat osobní kontakty a informace o připravovaných velkých investičních projektech v Grónsku a tím zvýšit své šance v budoucnu na vítězství v jednotlivých tendrech. Účastníci mise byly proto rovněž seznámeni s místní legislativou, s podmínkami a formou výběrových řízení veřejných zakázek, které probíhají v Grónsku mimo systém EU (TED).

Tato akce na podporu českého exportu, která proběhla za osobní účasti velvyslance Radka Pecha, byla připravena ve spolupráci s nedávno zřízeným honorárním konzulátem ČR v hlavním městě Grónska – v Nuuku a zahraniční kanceláří agentury CzechTrade ve Skandinávii. V rámci programu se uskutečnila osobní jednání s představiteli klíčových rezortů grónské samosprávy, mj. ministerstva pro municipality, infrastrukturu a bydlení, dále pak magistrátů měst Nuuk a Ilulissat Grónské obchodní asociace, Národní energetické agentury Nukissiorfiit, konzultační společnosti Inuplan, právní kanceláře NunaLaw, atd. Kromě společných akcí měli účastníci mise možnost individuálních schůzek s předem vytipovanými partnery.

Jednání v Grónsku

 Mezi nejvýznamnější veřejné zakázky patří v sektoru stavebnictví rozšíření a výstavba několika grónských letišť (Nuuk, Iluissat, Qaqortoq v objemu cca 12,5 mld. CZK), rozvojové projekty v hlavním městě Nuuku (tunel, most, apod. v objemu cca 17,5 mld. CZK), dopravní infrastruktura mezi městy Sisimiut a Kangerlussuaq (cca 1,4 mld. CZK) či investice v rámci výstavby vodní energetiky.

Tato iniciativa byla zařazena a financována v rámci projektů ekonomické diplomacie (tzv. PROPED) Ministerstva zahraničních věcí ČR pro rok 2018. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kodani (Dánsko). Autor článku: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek