České firmy jsou nejspokojenější v historii, potřebují se ale změnit

18. 10. 2017

České podniky jsou nejspokojenější v historii, začínají si ale uvědomovat budoucí rizika. Éra levných peněz skončila a úrokové sazby mohou po letech poklesu či stagnace výrazně růst. A firmy vnímají i další potenciální hrozby.

Potvrzují to aktuální výsledky pravidelného šetření ČSOB Index očekávání firem.

S celkovou ekonomickou situací bylo ve třetím čtvrtletí 2017 spokojeno 69 procent firem, což je nejvyšší číslo v historii. Očekávání do budoucna se přesto mírně zhoršuje - firmy si totiž začínají uvědomovat, že současný růst není trvale udržitelný a „přehřáté“ tuzemské hospodářství čekají komplikace

Už příští rok by se měl hrubý domácí produkt v Česku zvyšovat pomaleji než letos. V roce 2017 poroste ekonomika o více než 4 procenta, pro rok 2018 očekávají analytici přibližně tříprocentní růst.

Malé firmy hrozby podceňují. Velcí hráči si je uvědomují

Index očekávání firem, který zkoumá očekávání malých a středních firem a živnostníků v oblasti poptávky, investic a rozšiřování podnikání, vykázal za třetí letošní čtvrtletí 29,1 bodu, což je 2,8 bodu za historickým maximem z minulého kvartálu.

„ČSOB Index očekávání firem mírně klesl, ale stále jsme u podnikatelů a společností, které jsou v dobré kondici, svědky převládajícího optimismu. Firmy nicméně začínají vnímat možná budoucí rizika,“ potvrzuje výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Éra levných finančních zdrojů je za námi. Zatímco korporace se zajišťují proti riziku, které pro jejich podnikání představuje růst úrokových sazeb, malé a střední podniky tuto hrozbu podceňují, varuje banka.

„Úrokové sazby mohou firmy nepříjemně překvapit výrazným růstem, což může mít za následek zdražení firemního financování. Dlouhodobé investiční úvěry má v portfoliu ČSOB zajištěno více než 80 procent korporátních klientů, ale u středních a menších firem je to pouze 40 procent. Velké společnosti pružně reagují na tržní vývoj a zvyšují poměr svého zajištění. Menší firmy tuto oblast dlouhodobě podceňují, čímž se vystavují dopadu tohoto rizika,“ komentuje aktuální vývoj ředitel útvaru Korporátního bankovnictví ČSOB Ján Lučan.

Růst úrokových sazeb je reálnou hrozbou, a může nastat už brzy. „ČNB začala zpřísňovat měnovou politiku, cena peněz půjde nahoru, kurz české koruny zpevňuje a hledání nových zaměstnanců ochotných pracovat za donedávna běžnou mzdu je stále obtížnější,“ upozornil hlavní analytik ČSOB Martin Kupka.

Podniky do budoucna nepředpokládají udržení stávajícího tempa růstu poptávky, proto jsou stále méně ambiciózní, pokud jde o investice a rozšiřování vlastního podnikání. Takový přístup je sice podle Martina Kupky racionální, na druhou stranu české podniky investovat potřebují.

Riziko? Především výzva

Aktuální makroekonomický vývoj není pro firmy pouze rizikem, ale také výzvou. „Pokud firmy čekaly na vhodný moment pro realizaci svých investičních záměrů, tak by to měly udělat teď,“ uzavírá Ján Lučan.

Tuzemské firmy totiž trápí i nízká konkurenceschopnost a měly by investovat do inovací. Česko je nadále zemí, kde se vyrábějí především produkty bez vyšší přidané hodnoty nebo kde se ve velkém produkují subdodávky. Většina českých podniků je podle Lučana v zisku jen díky tomu, že zaměstnancům platí nízké mzdy.

Podniky by měly být v budoucnu schopné nabízet vlastní technologická řešení a výrobky, o něž bude daleko větší zájem na zahraničních trzích. Česko by jinými slovy mělo změnit svou neblahou pověst levné montovny a zmenšit závislost na průmyslové výrobě (především na automobilovém průmyslu).

Redakčně upravená tisková zpráva ČSOB

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek