České firmy mají zájem o železniční tendry v Kanadě

19. 1. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Ve středu 17. ledna 2018 pořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Asociací podniků českého železničního průmyslu (ACRI) kulatý stůl k připravovaným investicím do výstavby železniční infrastruktury v Kanadě. S příležitostmi účastníky seznámil Mark Salsberg, kanadský konzultant a partner ve společnosti Brens North America Inc.

Kanada se v nadcházejících letech chystá investovat asi 80 mld. CAD (asi 1 300 mld. CZK) do železničních a dopravních projektů. Jde jak o renovace stávající infrastruktury, tak její expanze i výstavbu nových tratí a linek městské a příměstské hromadné dopravy. Pan Salsberg představil jednotlivé projekty v Montréalu, Ottawě, Torontu a torontské metropolitní oblasti, Calgary či Vancouveru (viz přiložená prezentace). Vyzdvihl zejména ty projekty, jejichž výstavba bude zahájena do dvou let, tedy projekty, kde je zapojení českých subjektů velmi aktuální.

Český železniční průmysl má pro tyto konkrétní projekty mnoho co nabídnout. Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI, vyzdvihla zejména inovativnost a konkurenceschopnost českých výrobců. Jejich schopnosti dokládá i to, že jsou úspěšní na trzích po celém světě a celkem 46 % celkové produkce míří za hranice.

Matyáš Pelant, vedoucí oddělení Amerik Ministerstva průmyslu a obchodu, pak účastníky kulatého stolu seznámil s další konkurenční výhodou pro evropské podniky na kanadském trh v tomto sektoru, a to Komplexní hospodářskou a obchodní dohodou (CETA) mezi EU a Kanadou, která přinesla zásadní zjednodušení pravidel pro obchodování s Kanadou. CETA znamená nejen snížení cel, které na některé položky jako vagony či lokomotivy dosahovaly až 11 %, ale také otevření trhu pro poskytování doprovodných služeb (např. servis) a zejména otevření přístupu ke kanadským veřejným zakázkám bez diskriminace.

Asociace podniků železničního průmyslu i přítomné firmy vidí prostor nejen pro spolupráci v oblasti dodávek zboží, ale i inovací a standardizace.

Přílohy ke stažení:

Zleva: Marie Vopálenská, ACRI; Matyáš Pelant, MPO; Mark Salsberg, Infranovate; Peter Stulken, Velvyslanectví Kanady v ČR; Marina Taxová, Velvyslanectví Kanady v ČR. Foto: MPO.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek