České firmy na mongolském veletrhu Coal Mongolia 2018

31. 8. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy na mongolském veletrhu Coal Mongolia 2018 Čtyři české společnosti se zúčastnily ve dnech 4.-5. září 2018 prestižní mongolské mezinárodní konference a veletrhu Coal Mongolia 2018 v Ulánbátaru. Těžební průmysl je pro mongolskou ekonomiku stěžejní. Těžba a vývoz uhlí byly hnacím motorem ekonomického růstu v roce 2017.

Z českých společností se letošního ročníku veletrhu a konference zúčastnily firmy ENELEX, výrobce speciálních elektronických přístrojů pro hornictví a energetiku, RPS Ostrava věnující se dodavatelsko-inženýrské činnosti v oblasti koksoven a úpraven nerostných surovin, energetiky a zpracování biomasy, INCO Engineering dodávající těžební stroje pro hlubinnou těžbu a T Machinery, výrobce dobývací techniky, důlních strojů a hydraulických zařízení.

Těžební průmysl je pro mongolskou ekonomiku stěžejní. Těžba a vývoz uhlí byly hnacím motorem 5% ekonomického růstu v roce 2017. Pozitivní trend se opírá mj. o masivní investice do rozvoje hlubinného dolu Oyu Tolgoi, kterému Mezinárodní měnový fond a Evropská banka pro obnovu a rozvoj schválily syndikovaný úvěr 4,32 mld. USD na výstavbu šachet a infrastruktury.

Mongolská vláda zavádí ve spolupráci s MMF od roku 2017 potřebné reformy s cílem ozdravit investiční prostředí, přilákat zahraniční investice a zajistit makroekonomickou stabilitu. Investice v nerostném bohatství jsou nejen vládou chápány jako základ udržitelného a inkluzivního růstu Mongolska, je jim věnována mimořádná pozornost.

Pořadatelé konference Coal Mongolia si kladli za cíl přilákat investice do mongolského těžebního průmyslu, přispět k zavádění nových technologií, zlepšit dopravu a logistiku v tomto primárním odvětví a posílit konkurenceschopnost Mongolska na asijském těžebním trhu. K největším výzvám v současné době patří zavádění nových technologií v oblastech zpracování a manipulace s uhlím, v přepravě. Technologický pokrok byl mottem letošního 8. ročníku konference.

Konferenci pořádaly konzultační společnost v oblasti geologie a těžby Glogex Consulting LLC ve spolupráci s mongolským Ministerstvem těžby a těžkého průmyslu, Střediskem pro výzkum uhlí a surovinových zdrojů a Úřadem pro oblast ropy, Mongolskou uhelnou asociací a největší čínskou výzkumnou uhelnou společností Fenwei Energy Information Services Co.,Ltd.

Na konferenci vystoupili vládní představitelé, zástupci těžařských společností zabývajících se těžbou, zpracováním, manipulací a dopravou uhlí, zástupci obchodních, dopravních a logistických společností, investoři, reprezentanti bankovních a finančních institucí, poradenských a softwarových společností, zpracovatelé projektů a výzkumníci.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek