České firmy podepsaly v Rusku smlouvy za více než dvacet miliard korun

7. 12. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy podepsaly v Rusku smlouvy za více než dvacet miliard korun Historicky největší podnikatelská delegace 140 českých firem doprovodila prezidenta České republiky Miloše Zemana na jeho oficiální návštěvě v Ruské federaci. Během podnikatelských fór v Moskvě a Jekatěrinburgu české firmy podepsaly se svými ruskými partnery smlouvy v hodnotě přesahující 20 miliard korun.

Obou podnikatelských fór se celkem zúčastnilo více než 800 českých a ruských podnikatelů a zástupců institucí a státní správy. V misi byly zastoupeny české firmy z oblasti strojírenství, energetiky, výroby dopravních prostředků, zemědělské techniky, finančních a právních služeb a dalších oblastí. Misi společně připravily Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Komora pro hospodářské styky se SNS. Přípravu podnikatelských akcí v Rusku koordinovaly Velvyslanectví České republiky v Moskvě a Generální konzulát v Jekatěrinburgu.

Za přítomnosti prezidenta bylo na podnikatelských fórech v Moskvě a Jekatěrinburgu podepsáno celkem 13 smluv a dokumentů v celkové hodnotě přesahující 20 miliard korun týkajících se vzájemné spolupráce při výrobě léčiv, technické obsluhy a opravy letadel, vývoje a výroby traktorů, servisu leteckých motorů, výroby senzorů pro automobilový průmysl, dodávek a lokalizace výroby energetických zařízení, modernizace tramvají a dalších oblastí.

Ve svém úvodním projevu na Česko-ruském podnikatelském fóru v Moskvě prezident republiky uvedl, že ČR je nejprůmyslovější zemí Evropské unie, zemí s nejrychlejším ekonomickým růstem, nejnižší mírou nezaměstnanosti a nízkou inflací. I když jsou sankce nepříjemnými překážkami z obou stran, vysoká účast českých podnikatelů a ruský zájem dokazují, že existují velmi důležité oblasti spolupráce. Ty se týkají prakticky všech oblastí průmyslu. Jedná se například o příležitosti v oblastech energetiky, leteckého průmyslu nebo dodávek tramvají či autobusů.

Se svými pozdravy následně vystoupili ministr ekonomického rozvoje RF M. Oreškin a ministr průmyslu a obchodu ČR J. Havlíček a dále prezidenti Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR J. Hanák a V. Dlouhý, a jejich ruští partneři, prezident Obchodně-průmyslové komory RF S. Katyrin a prezident Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů A. Šochin.  

Oficiální návštěva prezidenta republiky v doprovodu podnikatelské delegace, uzavřené česko-ruské dohody a velký počet uskutečněných dvoustranných jednání českých a ruských partnerů zásadním způsobem podpořily obchodně-ekonomickou spolupráci České republiky s Ruskou federací včetně řady konkrétních obchodních dohod českých firem v ruských regionech.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autor: Martin Bašta.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek