České firmy se nebojí investovat v USA

10. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy se nebojí investovat v USA Dobrá ekonomická kondice českých firem jim dodává odvahu a chuť investovat v zahraničí. Spojené státy se mohou na první pohled jevit jako příliš ambiciózní investiční cíl. Pro úspěch v této zemi jsou však důkladná příprava a dobrá informovanost o místních podmínkách naprosto nezbytné. Velvyslanectví ve Washingtonu se snaží firmy v jejich investičních snahách podporovat. Pomoci může i nově vydaná investiční příručka Americké obchodní komory.

České republice se v současné době ekonomicky daří, o čemž svědčí i fakt, že ze země, která přímé zahraniční investice dovážela, se pomalu stává země, která je schopna je i vyvážet. Zajímavým faktem pak je, že se zvyšuje příliv přímých zahraničních investic i do takových zemí, jako jsou Spojené státy. Při bližším pohledu je zřejmé, že investice českých firem v zemi „neomezených možností“ často přímo souvisí s jejich proexportní snahou. Vstup na místní trh prostřednictvím založení dceřiné společnosti totiž bývá v mnoha případech nejlepším způsobem, jak ve Spojených státech uspět.

Ukazuje to i příklad českého výrobce zdravotnických lůžek Linet, který působí ve Spojených státech od roku 2010. Díky strategické poloze města Charlotte v Severní Karolíně dokáže dodávat své produkty na celé hustě zalidněné východní pobřeží a přitom může těžit z relativně dobrého spojení do Evropy. Američtí pacienti se tak mohou setkat s nemocničními lůžky českého původu i v tak prestižních nemocnicích, jako jsou New York Presbytarian Hospital, Northwestern Memorial Hospital, UPMC aj. Linet letos očekává dosažení obratu přes 50 mil. USD a během dalších 5 let plánuje atakovat hranici 100 mil. USD.

V Severní Karolíně investovala i česká softwarová firma Safetica, díky čemuž se jí zpřístupnil region s velkou koncentrací potenciálních zákazníků z oblasti finančnictví a velkého průmyslu. V Sillicon Valley, tedy technologicky nejdynamičtější oblasti světa, se podařilo uchytit českým softwarovým firmám Avast, Flowmon, Socialbakers a GoodData.

Při pomyslné cestě nad mapou USA nelze opomenout významnou investici České zbrojovky. Výsledkem snahy tradičního českého výrobce vypořádat se se zákonem „Buy American Act“ je nová výrobní hala v Kansas City. Americká dceřiná společnost CZ-USA zde tento rok započala výrobu vybraných modelů určených hlavně americkým ozbrojeným složkám. V tomto roce plánuje Zbrojovka v Americe vyrobit 10 tisíc kusů.

Celá řada dalších firem z různých sektorů působí prostřednictvím místních dceřiných společností mezi jinými firmy Mmcité, EUHERE Sports a Grund, Holik, Elmarco, KV Final.

Zcela nový rozměr česko-americkým ekonomickým vztahům pak dodává dosud největší investiční akce, kdy společnost R2G letos nakoupila v USA jednu z nejvýznamnějších světových firem v oboru netkaných textilií First Quality Nonwovens.

Další velká investice je spojená s průlomovou technologií baterie české společnosti HE3DA. Firma již založila pobočku v USA a plánuje v blízkém časovém horizontu přistoupit k zahájení výstavby závodu, kde se bude jedinečná baterie vyrábět. Na nové technologie se zaměřuje i další firma s českou stopou United Hydrogen. Americká společnost s českými vlastníky již dokončila svou investici v Charlestonu ve státě Tennessee za 40 milionů dolarů a plánuje vybudovat síť vodíkových čerpacích stanic.

Úspěchy českých firem v mnohém inspirují. Na druhou stranu při zvažování investice v USA je třeba mít na paměti, že tento trh představuje poměrně tvrdý oříšek i pro zkušené byznysmeny, a to zejména kvůli řadě specifických regulací místního trhu. Podmínky v oblasti daní, pobídek a jednotlivých regulačních opatřeních se často výrazně liší stát od státu. Zcela klíčová je však důkladná příprava a načerpání dostatečného množství informací.

Za tímto účelem se zájemci mohou podívat na investiční příručku Americké obchodní komory, kde jsou k dispozici základní informace k investování v USA mimo jiné o zakládání podnikání, o daňovém systému, licencích a povoleních či údaje o jednotlivých státech a investičních agenturách.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (Spojené státy americké). Autor: Bohdan Malaniuk.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek