České firmy se představily na Automotive CEE Day 2018 v Polsku

26. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy se představily na Automotive CEE Day 2018 v Polsku České firmy se prezentovaly na veletrhu a kontraktační burze se zaměřením na automobilový průmysl Automotive CEE Day 2018 v polském městě Opole. V Polsku se jim naskýtají nové možnosti v segmentu automobilového průmyslu. Podle dosavadních ohlasů českých firem akce splnila svůj účel a mnohým z nich se podařilo navázat nové obchodní kontakty.

Účast na veletrhu a kontraktační burze, která se uskutečnila ve dnech 22. a 23. března 2018 v Opole, zorganizovalo Velvyslanectví České republiky ve Varšavě formou společného českého stánku. Zmíněná akce byla realizována formou projektu na podporu ekonomické diplomacie ve spolupráci s vládní agenturou pro podporu obchodu CzechTrade v Katovicích.

Cílem projektu bylo podpořit pozitivní vnímání českých firem působících v oblasti automobilového průmyslu jako významného partnera pro polské firmy a instituce a navázání spolupráce českých firem s polskými partnery. Akce se zúčastnily následující české firmy: Gumotex a.s., Hanhart Morkovice s.r.o., Moravia Stamping a.s., Rotor Clip Czech s.r.o.
a Teknics s.r.o.

Akci slavnostně zahájil primátor města Opole Arkadiusz Wiśniewski. Za ČR pronesl úvodní slovo obchodně-ekonomický rada Velvyslanectví České republiky ve Varšavě, který ve svém projevu zdůraznil, že tento projekt je realizován díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Dále zmínil, že Polsko představuje pro Českou republiku druhého největšího obchodního partnera (bezprostředně po Německu). Zdůraznil dlouhou a bohatou tradici českého automobilového průmyslu a rovněž připomněl, že česká Škoda Auto je již mnoho let jedničkou na polském trhu.

Dále uvedl, že ve světovém žebříčku zaujímá Česká republika společně se Slovenskem přední místo, pokud jde o počet vyrobených osobních automobilů na jednoho obyvatele. Současně informoval přítomné, že v ČR existuje nejen několik výrobců osobních automobilů, ale také celá řada firem, které vyrábějí a dodávají množství kvalitních komponentů pro celou řadu renomovaných světových automobilek. Současně pozval přítomné k návštěvě českého stánku. Následně probíhala po celý den kontraktační jednání B2B.

Kontraktační burza Automotive CEE DAYS v Opole se konala již po páté. Jedná se o organizované setkání mezi subdodavateli a zadavateli objednávek v automobilovém průmyslu. Na letošním ročníku proběhlo celkem 1115 B2B jednání, kterých se zúčastnilo 229 firem z ČR, Německa, Francie, Polska, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Litvy a Velké Británie. Jedná se o výjimečnou příležitost k prezentaci výrobků, služeb a možností spolupráce předem vybraným obchodním partnerům ve speciální interaktivní platformě.

Akce tak účastníkům poskytuje vhodnou příležitost k nalezení nových odběratelů nejen z Polska, ale i dalších evropských zemí. Zúčastněné firmy navíc měly možnost získat podrobnější informace o nových investičních příležitostech v nedávno otevřené speciální ekonomické zóně „INVEST-PARK“ v Opolském regionu.

Na letošním ročníku výše uvedené akce byli přítomni nákupčí následujících firem:

  • FCA Poland, Volkswagen, Poznań,  Polaris Poland, URSUS, BorgWarner Turbo Systems, Boryszew Automotive Plastics, Boryszew S.A. Oddział Maflow, DAEDONG System Poland, DANA, Eldisy Poland, GEDIA Poland, Gestamp Polska, GKN Driveline Polska, Henniges Automotive, Hutchinson Poland, IAC Poland, Industrias Alegre Poland, Johnson Matthey, JOST, Kongsberg Automotive, MM Systemy, Magna Car Top Systems, Nexteer Automotive, Sanden Manufacturing Poland, Sitech, Tenneco Automotive Polska, Toyota Boshoku Poland, TRW Polska, Valmet Automotive, Vorwerk Automotive a Wezi-tec.

Automobilový průmysl v Polsku si v posledních dvou letech vede velmi dobře. Pro české firmy orientované na dodávky pro automobilový průmysl je velmi důležité udržet si své výrobní kapacity. Při omezených časových možnostech nákupčích a prodejců z této branže nabízí veletrh a kontraktační burza „Automotive CEE Day” vhodné řešení, jak v krátké době vést několik schůzek s potenciálními obchodními partnery na jednom místě.

Podle dosavadních ohlasů českých firem akce splnila svůj účel. Během kontraktační burzy měly firmy možnost setkat se s celou řadou nejen polských, ale i dalších evropských firem z oblasti automobilového průmyslu. Mnohým z nich se podařilo navázat nové kontakty a zahájit obchodní spolupráci.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Petr Darmovzal, obchodně-ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek