České firmy se účastnily veletrhu IInEX 2018 v Íránu

23. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Již potřetí se Česká republika zúčastnila mezinárodního průmyslového veletrhu IInEX 2018 (International Industry Exhibition) v íránském hlavním městě Teheránu v rámci české oficiální účasti organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu. 18. ročník tohoto vyhledávaného průmyslového veletrhu se konal ve dnech 13.–16. října 2018 na mezinárodním teheránském výstavišti.

Českou společnou expozici o velikosti 97 m2 připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se spolkem Česká dobývací technika a Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Cílem akce bylo navázat na úspěšnou prezentaci českých podniků na loňském a předloňském ročníku a pokračovat tak v nově obnovených obchodních vazbách. Bohužel byla účast poznamenána celkovou situací na íránském trhu, kdy vlivem obnovených sankcí se dobře rozjednaný business začíná utlumovat. Z tohoto důvodu byla účast oproti předešlým ročníkům značně poznamenána především nižším počtem vystavovatelů.

Celkem se v českém pavilonu v hale č. 38 představilo 7 firem z oblasti strojírenství, dobývací techniky a logistiky, konkrétně se zde prezentovaly: Česká dobývací technika, INCO Engineering s.r.o., PBS Velká Bíteš a.s., Emkometer, s.r.o., EGT Express CZ, s.r.o., Mpower, a.s. a Válcovny trub Chomutov, a.s.

Za MPO ČR se veletrhu zúčastnil Karel Pabišta. Českou expozici slavnostně otevřel pan velvyslanec Svatopluk Čumba.

INCO engineering, výrobce českých těžních strojů, se veletrhu IInEX zúčastnil již podruhé. „Na veletrhu byla cítit mezi íránskými návštěvníky pochopitelná nervozita, ale také upřímné ocenění České republiky a firem, které se sankcí nezalekly. Pro tyto firmy se otevírají velké možnosti. Právě nyní je ten pravý čas na íránském trhu zůstat,“ řekl Jiří Škrabal, obchodní ředitel společnosti INCO Engineering.

„Letošní ročník byl pro nás vskutku jiný. Byl totiž nejen možností prezentovat se potenciálním obchodním partnerům a odbornému tisku, ale jednali jsme již o konkrétních obchodních příležitostech s firmami jak ve státním, tak soukromém sektoru. Věřím, že na příštím ročníku veletrhu se již pochlubíme konkrétními kontrakty,“ dodal Škrabal.

Veletrhu IInEX 2018 se poprvé zúčastnila také společnost EMKOMETER, s.r.o. „Účast na veletrhu IInEX byla pro naši firmu velkým přínosem. Setkali jsme se stávajícími partnery i zákazníky a získali jsme přes 70 nových kontaktů. Věříme, že se nám podaří navázat na dosavadní úspěchy na tomto trhu a nalézt cestu, jak využít stávající politické situace k expanzi a upevnění naší pozice,“ dodal obchodní ředitel firmy Jiří Kroužek.

Válcovny trub Chomutov, a.s. se veletrhu zúčastnily také poprvé, obchodní ředitel Jiří Ott se k účasti vyjádřil následovně: „Irán z hlediska potenciálu, potřeb a aktivit našich konkurentů se nám jeví jako velice perspektivní. Cílem účasti na této výstavě byla prezentace naší společnosti a výrobních možností a také možnost nalezení vhodného místního partnera pro úzkou spolupráci a zastupování při dodávkách do ropného a energetického průmyslu. Toto se myslím podařilo a již jsme zahájili nezbytné administrativní kroky. Tj. domnívám se, že základní kámen pro významnější vstup na iránský trh byl položen.“

Společnost EGT Express CZ, s.r.o. na íránském trhu působí již delší dobu, Marketing Manager Petr Mikel k účasti dodává: „Írán je pro nás již několik let velmi důležitý a zajímavý trh. V současné době evidujeme mírný pokles zakázek, ale věříme, že se situace brzy zklidní. Rádi bychom si udrželi stabilní pozici v regionu, protože zde vidíme velký potenciál. Na veletrhu jsme získali několik zajímavých kontaktů, které budeme dále rozvíjet a předpokládáme, že nám pomohou posílit naši pozici v Íránu.“

Fotografie poskytnuta MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek