České firmy využívají oživení ekonomiky k inovacím a nakupují nové technologie

7. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Investice směřují do navyšování výroby, snižování dopadů na životní prostředí i energetických úspor. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy má díky tomu země šanci dostat se do první dvacítky nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa.

Současný ekonomický růst využívají tuzemské firmy k investicím a inovacím. Nakupují nové technologie s cílem nabídnout nové produkty a proniknout na atraktivní trhy a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka se musí vláda společně se zaměstnavateli zaměřit na zlepšení konkurenceschopnosti českého průmyslu v mezinárodním srovnání.

V roce 2016 zaujala podle Světového ekonomického fóra Česká republika 31. příčku, stejně jako o rok dříve. „Česká republika má potenciál být v první dvacítce nejkonkurenceschopnějších zemí světa,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.  

Výzkum a inovace ve firmách se snaží podporovat i stát. „Na aplikovaný výzkum jsme ve státním rozpočtu pro příští rok přidali 700 milionů korun. Celkem tak na programy podpory aplikovaného výzkumu z Technologické agentury České republiky a z Ministerstva průmyslu a obchodu půjde 4,1 miliardy korun. Peníze na výzkum ale musíme rozdělovat efektivně, a proto například Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací bude nově provozován za méně než polovinu peněz, které na něj byly vynakládány v minulých letech," uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Stovky milionů na investice

České exportní firmy těží z aktuální poptávky i levné koruny. Mohou si proto více než v minulosti dovolit i investice do výroby. Například strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, na veletrhu podepsal objednávku nákupu nové technologie. Konkrétně jde o karuselovou brusku od specializovaného francouzského výrobce Berthiez, patřícího do skupiny Starrag Group. Stroj bude nasazen v náročném provozu broušení ložisek větrných elektráren. Skupina Starrag Group v ČR a SK spolupracuje s Ludačka Machine Tools, hodnota kontraktu je orientačně 1,5 milionů eur a finální realizace u zákazníka bude probíhat ve třetím čtvrtletí roku 2017.

Koncern ZKL jen loni investoval do výroby 265 milionů korun. Pro letošní rok a rok 2017 plánuje investice v objemu zhruba 130 milionů. Větší část z této částky bude určena právě na nákup technologií pro výrobu ložisek do větrných elektráren.

„Naše vývojové aktivity jsou cíleny zejména na inovaci nosného sortimentu koncernu, což v současnosti představují různá provedení soudečkových a válečkových ložisek. Zároveň je sortiment ložisek ZKL stále rozšiřován o nové výrobky. Příkladem jsou těsněná radiální soudečková ložiska nebo speciální ložiska vyvíjená dle požadavků zákazníků pro konkrétní průmyslové aplikace,“ uvedl generální ředitel ZKL Jiří Prášil. Mezi cílové oblasti podle něj patří i kolejová vozidla, pro která jsou v ZKL vyvíjena kromě soudečkových a válečkových ložisek také různá provedení kompaktních kuželíkových jednotek.

Investice do modernizace oznámila před časem také rakouská skupina Lenzing, která ve své firmě  Biocel Paskov na Frýdecko-Místecku za zhruba 1,1 miliardy korun zmodernizuje výrobu dřevní buničiny.

Strojírna sníží znečištění Sázavy

Na 41 milionů korun investovala letos rovněž společnost Žďas ve Žďáru nad Sázavou, kterou nedávni koupila čínská společnost CEFC Group. Peníze vynaložila na rekonstrukci podnikové čistírny odpadních vod, která ústí do řeky Sázavy. Původní provoz zachycující nečistoty metalurgického podniku s 2300 zaměstnanci byl na hranici životnosti, nová úprava splňuje parametry nejlepší dostupné technologie. Čističkou ročně proteče řádově 80 000 metrů krychlových splašků, tedy přibližně tolik, kolik vyprodukuje velká obec.

Investici do své slovenské pobočky nedávno oznámila také česká potravinářská společnost Hamé. V závodu Doma Prešov plánuje instalovat za 8,1 milionu korun nové technologie, které by po dokončení měly zvýšit produkci majonézy přibližně o třetinu.

Zvyšovat produkci se chystá také Pila Javořice v Ptení u Prostějova, která má třetí největší zpracovatelskou kapacitu v oboru. Nedávno dokončila novou sušárnu dřeva za 25 milionů korun. K původní sušárně tak přibyly nové sušárenské komory s nejnovější verzí řídícího softwaru. „Umožní nám zvýšit podíl sušeného řeziva, po kterém je na trhu největší poptávka,“ uvedl předseda představenstva pily Javořice Jan Vařeka.

Nová sušárna je jednou z významných investic, které pila plánuje do roku 2018. Všechny směřují k modernizaci výrobního zázemí a vycházejí vstříc zákazníkům, které má dřevozpracující podnik z více než 50 procent v zahraničí. Mimo jiné v Německu, Rakousku nebo ve Velké Británii. V minulých dnech navíc jeho vedení jednalo také o obchodních možnostech v Iránu. „Zvýšením podílu sušeného řeziva se nám snižují i přepravní náklady, což je kromě požadované kvality další významné plus nové sušárny,“ doplnil Jan Vařeka. Letos by měla pila zpracovat 300 tisíc metrů krychlových jehličnaté kulatiny, tedy deset procent nad původním plánem.

Chystá se výroba i vývoj leteckých motorů

Strojírensko-metalurgická společnost Unex investovala v poslední době čtvrt miliardy korun do modernizace svých závodů v Uničově a Olomouci. Díky tomu narostla výrobní kapacita uničovského závodu, zatímco v olomouckém provozu se sníží množství škodlivin vypouštěných do ovzduší. Do slévárny v Uničově firma investovala 244,4 milionu korun, výsledkem by mělo být zvýšení produktivity a výrobních kapacit produkce odlitků s hmotnostní od pěti kilogramů až do 20 tun, které jsou určené převážně pro těžební a stavební techniku.

Jednu z největších investic v tuzemském průmyslu z poslední doby oznámila nedávno společnost GE Aviation. I když se o její konkrétní výši firma nezmínila, zveřejněné odhady mluví o přibližně 50 milionech dolarů. Do roku 2022 by tak v Česku mělo vzniknout na 500 nových pracovních příležitostí. Vývoj, výroba a servis turbovrtulových motorů by měly být soustředěny do nové továrny, o jejímž umístění se má rozhodnout do poloviny příštího roku.

„Nový projekt má vysokou přidanou hodnotu, zahrnuje vše od vývoje přes testování a výrobu až po servis a zákaznickou podporu. To představuje obrovskou příležitost pro české inženýry a další odborníky na výzkum a vývoj. Věřím, že to přispěje k tomu, že budou mladí lidé a studenti motivováni, aby se více zaměřili na technické obory,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek, .

Výdaje sníží náklady na energie

Kromě modernizace provozů nebo snižování znečištění tuzemské firmy investují rovněž do energetických úspor. Podle společnosti E.ON v současnosti 80 procent českých firem přijalo nebo pracuje na opatřeních snižujících spotřebu energie. Nejčastěji jde o instalaci úsporného systému osvětlení provozovny, výměnu starých nevyhovujících oken a zateplení fasády budov. Výdaje na energie totiž tvoří u podniků až 19 procent celkových provozních nákladů.

„Výhodou moderního LED osvětlení je výrazně nižší spotřeba energie proti běžným světelným zdrojům. Nejde přitom jen o nízké nároky LED technologie na energii, ale také o další úspory vzniklé kvalitnějším návrhem celého osvětlovacího systému. Náklady na nové osvětlení se firmám většinou vracejí do 3,5 roku od instalace,“ popisuje možnosti modernizace osvětlení Roman Tušl ze společnosti E.ON.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek