České hovězí je opět v Libanonu

12. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České hovězí je opět v Libanonu Čeští farmáři a obchodníci s jatečným skotem se po delší době vracejí do Libanonu. Poptávka je zejména po masném skotu plemen Limousine a Simentál. Začátkem září 2018 se uskutečnila lodní dodávka skotu do přístavu Bejrút v celkovém počtu 1100 ks, z toho 350 ks masného plemene Limousine a Simentál od českých farmářů.

Libanonští obchodníci si velice považují vysoké výtěžnosti masa u těchto plemen. V kvalitě masného skotu dokáží čeští farmáři konkurovat dodavatelům ze Španělska, Francie, Německa i Maďarska, což se projevuje ve zvýšeném zájmu libanonských obchodníků o skot české provenience.

Za aktivní účasti Velvyslanectví ČR v Libanonu při organizaci zemědělské mise z Libanonu do České republiky v roce 2017 se významným libanonským obchodníkům s jatečným skotem podařilo navázat přímé kontakty s mnoha českými farmáři.

Libanonský trh je dlouhodobě znám svými vysokými nároky na kvalitu hovězího masa, které se dováží z Latinské Ameriky a Evropy. Každému obchodu předchází selekce skotu na farmách a po uzavření obchodu jsou následně vybrané kusy přepraveny do přístavu Koper ve Slovinsku, kde probíhá sběr a příprava skotu pro nalodění. Samotný transport po moři z přístavu Koper do přístavu Bejrút trvá 4 až 5 dnů. Lodní prostory jsou přizpůsobeny transportu živých zvířat, jednotlivé kotce mají zdroje pitné vody a krmiva.

V současné době jsou na libanonském trhu nejaktivnější, a současně také největší co do počtu importovaných kusů, obchodníci a majitelé lodí, Hussein Sleiman a Naji Dahrouge.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon). Autor: Petr Sochor, zemědělský diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek