České start-upy dobývají Silicon Valley

4. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Díky CzechInvestu získaly v zámoří cenné kontakty české začínající firmy, které vyvíjejí elektrický skateboard nebo učební aplikaci pro středoškoláky. Podporu start-upů CzechInvest letos dále rozšiřuje.

V letech 2011 až 2014 posílala vládní agentura CzechInvest české start-upy „na zkušenou“ do zahraničí. Díky projektu CzechAccelerator získalo 39 začínajících podniků nové kontakty a partnery, motivace a zkušenosti pro svůj další rozvoj v podnikatelských inkubátorech. Zamířily nejen do amerického Silicon Valley a Bostonu, ale také do Singapuru, Izraele a Švýcarska. Vedle prostor v podnikatelských inkubátorech a možnosti využívat místní mentory, zkušené poradce v oblasti obchodu, marketingu či právní zástupce, měly firmy možnost účastnit se seminářů, konferencí, ochránit své produkty formou patentů, ochranných známek či užitných vzorů.

Náklady společností hradil projekt CzechAccelerator financovaný z Operačního programu Podnikání a inovace v některých případech z poloviny, v některých případech i ze 100 procent. Celkem CzechAccelerator podpořil české start-upy částkou 15,3 milionu korun.

Setkali jsme se osobně s byznysovým guru

Přínos projektu oceňuje například Matouš Tlapák ze společnosti Corinth. Ta vyvinula aplikaci, která je vizuální učební pomůckou se zaměřením na výuku přírodních věd na středních školách a gymnáziích. Díky více než tisícovce interaktivních 3D modelů pomáhá program studentům lépe si vizualizovat jinak obtížně představitelné koncepty.

„Díky CzechAcceleratoru jsme se setkali se Stevem Ballmerem z Microsoftu, což nám otevřelo dveře k významným partnerstvím jak s Microsoftem, tak i s dalšími předními hráči ve světě technologií. Na základě zpětné vazby z trhu jsme i upravili definici tehdejšího produktu a zaměření na cílovou skupinu,“ uvádí Tlapák. V podnikatelském inkubátoru v Silicon Valley pobýval start-up díky projektu Czech Accelerator od září do prosince 2012.

Za moře se podívala také společnost Presentigo. Ta vyvíjí prodejní nástroj pomáhající obchodníkům nabízet produkty a služby interaktivním způsobem, kombinací 3D vizualizace a infografiky, sběrem dat v průběhu prezentace a propojením na cloud a CRM systémy. Aktuálně pracuje i na využití virtuální reality.

V podnikatelském inkubátoru v Silicon Valley pobýval start-up díky CzechAcceleratoru od března do června 2014. „Měli jsme možnost zažít atmosféru, kde se zrodily největší technologické firmy světa, účastnit se networkingových akcí a sbírat cenné zkušenosti a kontakty. Bez podpory CzechInvestu bychom si cestu v Silicon Valley hledali jen obtížně. Dnes máme v USA založenou dceřinou společnost, zákazníky a partnery,“ uvádí Adam Mrštík, který je ve firmě zodpovědný za celkový rozvoj obchodu.

Na začínající firmy čeká 142 milionů korun podpory

Své služby pro start-upy CzechInvest dále rozšiřuje. Provozuje portál o české startupové scéně Czech-Startups.org. Ten je první svého druhu v České republice, spuštěn byl na podzim 2015. Na jednom místě sdružuje informace o české startupové scéně včetně přehledu nejdůležitějších událostí, novinek, akcí, success stories, seznamu inkubátorů, možností podpory, investorů i začínajících firem. Dále se podílí a je partnerem významných startupových akcí v České republice i v zahraničí a obecně podporuje český startupový ekosystém.

Na původní CzechAccelerator nyní CzechInvest navazuje komplexnějším portfoliem služeb. Začínající české podnikatele bude provázet od úplných začátků až po jednání s možným investorem. Každá ze čtyř aktivit pojmenovaných Czech-Starter, CzechDemo, CzechAccelerator a CzechMatch se zaměří vždy na konkrétní fázi rozvoje start-upu. Veškeré podrobnosti o těchto aktivitách zájemci najdou na Podpora-Startupu.cz. Celkem má CzechInvest pro české začínající firmy připraveno více než 142 milionů korun.

Podnikatelé jeli na veletrhy do Las Vegas či Londýna

V CzechStarteru vybrané start-upy absolvují v Česku několikaměsíční mentoringový a poradenský program zaměřený na rozvoj podnikatelské aktivity a komercionalizaci produktu. Vybraným z nich bude poté umožněno vycestovat na dvoutýdenní program do Silicon Valley, kde načerpají zkušenosti a nahlédnou do podnikatelského ekosystému vyspělého trhu.

CzechDemo posílá začínající podniky na prestižní startupové akce a veletrhy. Loni v prosinci se první start-upy zúčastnily veletrhu TechCrunch Disrupt v Londýně a letos v lednu veletrhu CES v Las Vegas. V tomto roce čeká vybrané zájemce TechCrunch Disrupt v New Yorku a v San Francisku.

„Díky programu CzechDemo jsme získali příležitost prezentovat se na celosvětově uznávaných akcích, a navíc jsme byli ušetřeni podstatné operativy, co se organizace týče. Měli jsme příležitost setkat se jak s koncovými klienty, tak s potenciálními partnery i několika investory, se kterými teď jednáme,“ říká Miroslav Peřina z firmy XTND. Ta vyrábí designový elektrický skateboard z ultralehkých materiálů.

Na veletrhy vyrazila také společnost OscarTech. „Účast na CES v Las Vegas pro nás znamenala oficiální spuštění aplikace Oscar Senior v anglicky mluvících zemích. Podařilo se nám získat nejen spoustu kontaktů na potenciální partnery, ale také cennou zpětnou vazbu,“ říká spoluzakladatel firmy Tomáš Posker. Oscar Senior je aplikace pro tablety určená pro seniory a pro ty, kdo nemají zkušenosti s počítačem, ale chtějí zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Jedná se o jednoduché a bezpečné prostředí bez reklam, virů a nechtěných upozornění.

Nový CzechAccelerator nabídne účastníkům kancelářské prostory, mentoring a poradenství v zahraničních podnikatelských inkubátorech. Vydat se budou moci do Silicon Valley, New Yorku, Singapuru a Londýna. Setkávání
start-upů s možnými investory a obchodními partnery pak zajistí CzechMatch. Vyspělejší start-upy budou na akcích organizovaných přímo CzechInvestem představovat své projekty a sjednávat si schůzky s partnery, dodavateli či zákazníky.

Cesta k úspěchu je dlážděna neúspěchy

V Česku mají neúspěšní podnikatelé bohužel pořád negativní nálepku. V USA je přitom pokračování v byznysu navzdory předchozím neúspěchům považováno za zcela normální, upozorňuje Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest.

Proč si začínající podnikatelé zaslouží podporu státu?
Protože mají mimořádný význam pro každý stát. Začínající podnikatelé vytvářejí často kvalitní pracovní místa, dále generují nové produkty s vysokou přidanou hodnotou a inovace vyšších řádů. Tím přispívají k hospodářskému růstu a zvyšování konkurenceschopnosti celé ekonomiky.

Mají Češi vůbec odvahu začínat s podnikáním od nuly, přicházet s novými nápady, u kterých není jisté, zda obstojí?
Odvaha je věc, která Čechům stále trochu chybí. Souvisí to úzce s obavou z neúspěchu a způsobem, jak nahlížíme na neúspěšné podnikatele. Ve Spojených státech je přitom pokračování v podnikatelskýchaktivitách navzdory předchozím neúspěchům považováno za zcela normální, neúspěch kredit podnikatele nijak nesnižuje. V Česku mají neúspěšní podnikatelé bohužel negativní nálepku. Proto je naše agentura partnerem akcí FuckUp-Nights, kde úspěšní lidé hovoří otevřeně o svých neúspěších.

Jsou české podnikatelské nápady schopné konkurovat mezinárodně? Jsou v Silicon Valley vůbec vidět?
Jsem naprosto přesvědčen, že české start-upy jsou globálně konkurenceschopné. Některým z těch, co prošly naším programem Czech Accelerator, se podařilo prorazit i v tak náročném prostředí, jakým je Silicon Valley, a úspěšně se etablovaly na americkém trhu.


Převzato z deníku E15.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek