České start-upy předvedly své technologie a inovace ve Velké Británii

3. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České start-upy předvedly své technologie a inovace ve Velké Británii Central European Start-ups Day již počtvrté představil v Londýně britským investorům a korporátním klientům ambiciózní technologické start-upy z České republiky. Pět českých firem tak získalo díky projektu ekonomické diplomacie příležitost navázat nové obchodní kontakty. Londýn patří ke globálním centrům finanční a IT scény a české firmy mají díky ekonomické diplomacii ČR několikrát ročně šanci být v tomto evropském centru dění.

Dne 27. září proběhla v sídle poradenské společnosti PWC akce Central European Start-ups Day 2018, prezentace začínajících dynamických firem ze střední Evropy s cílem oslovit investory a potenciální obchodní partnery. Již čtvrtý ročník akce potvrdil vzrůstající zájem britských partnerů o region i vysoký profil akce, která v letošním roce měla vlastní internetové stránky a interaktivní aplikaci. Prezentace byla organizována velvyslanectvím ČR v Londýně v rámci projektu ekonomické diplomacie, ve spolupráci s londýnskou kanceláří CzechInvest a slovenskou, polskou a maďarskou ambasádou v Londýně. Celkem 17 firem prezentovalo své inovativní produkty a technologie britským a mezinárodním investorům, ale také zástupcům korporací. Na prezentace start-upů navazoval pracovní oběd a prostor pro networking.

Z českých firem uvedla společnost FeedYou své speciální chatboty pro oblast personalistiky. Start-up Expando demonstroval, jak umí pomoci e-shopům i výrobcům efektivněji prodávat na platformách elektronického obchodování jako jsou Amazonu a eBay. Vývojáři z VRgineerspředstavili svůj headset pro virtuální realitu, který představuje z hlediska kvality zobrazení světovou špičku a je využíván např. předními designéry. Doménou firmy Yieldigo je SaaS služba, která pomocí pokročilé matematiky pomáhá maloobchodním řetězcům řídit regálové ceny zboží. SureVPN předvedla svůj smart box, umožňující zabezpečený dálkový přístup k domácí síti s uzavřenými porty brány firewall.

Akci zakončil svým projevem Levente Juhasz z globální firmy Google, který prezentoval důvody, proč tento světový technologický gigant má v regionu středí a východní Evropy několik vývojových kanceláří a pro investory přítomné v publiku shrnul, kde Google vidí inovativní potenciál začínajících firem ze střední Evropy. Připomněl, že téměř na den před dvaceti lety byl i Google start-upem právě založeným dvěma mladými vývojáři a povzbudil účastníky v jejich úsilí o zavádění inovativních řešení.

Londýn dlouhodobě patří k předním světovým centrům jak finančního sektoru, tak stále více i IT. Je proto významným hubem, ve kterém se setkávají inovativní technologická řešení s kapitálem, díky kterému mohou expandovat do celého světa. Start-upy v Londýně roce 2017 získaly investice (venture capital - rizikový kapitál) ve výši 2,45 miliardy GBP, což je nejvíce v porovnání s ostatními evropskými městy. Tržní kapitalizace úspěšných místních start-upů jako např. Revolut, Improbable a Deliveroo dosáhla v uplynulém roce hodnoty 1 miliardy dolarů. Hlavní doménou Londýna zůstává sektor Fintech, ale rozvíjejícími se odvětvími jsou také cyber, SaaS (software-as-a-service), umělá inteligence a deep tech. Oblast ICT proto patří k logickým prioritám ekonomické diplomacie ČR ve Spojeném království a několikrát ročně mají české start-upy možnost se v Londýně osobně představit a získávat zkušenosti: v září 2019 by se měl např. uskutečnit již 5. ročník CE Start-ups Day a start-upy se mohou také několikrát ročně přihlásit do projektu CzechAccelerator pořádného agenturou CzechInvest.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autoři: Tamara Glässnerová, Aleš Opatrný, ekonomický úsek velvyslanectví.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek