České start-upy v Londýně rostou v rámci CzechAccelerator

11. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České start-upy v Londýně rostou v rámci CzechAccelerator Velvyslanec ČR ve Spojeném království Libor Sečka slavnostně zahájil činnost projektu CzechAccelerator, ve kterém mají začínající technologické firmy z ČR možnost během tříměsíčních pobytů v Londýně rozvíjet své obchodní schopnosti a získávat nové kontakty. Po New Yorku, Silicon Valley a Singapuru tak české start-upy získávají nový opěrný bod v dalším ze světových center dynamické start-upové a finanční scény.

Projekt CzechAccelerator patří k hlavním programům české vlády na podporu mladých technologických společností, které usilují o expanzi na světové trhy a chtějí tak následovat příklad úspěšných českých společností jako Avast, Kiwi, GoodData či Keboola. V rámci projektu jsou české start-upy vysílány na tříměsíční pobyty ve vybraných inkubátorech po celém světě. Londýn, coby přední evropské centrum start-upů, IT a finančních technologií, k nim dosud nepatřilo.

To se změnilo 6. září 2018, kdy byl na velvyslanectví ČR v centru Londýna zahájena činnost londýnské pobočky CzechAcceleratoru. Slavnostní večerní program otevřel velvyslanec Libor Sečka připomínkou tradice úspěšných českých vynálezců v čele Prokopem Divišem, Josefem Resselem, Janem Evangelistou Purkyně, Františkem Křižíkem, Janem Jánským, Jaroslavem Heyrovským a Otto Wichterlem a pobídkou mladým českým inovátorům, aby se nebáli prosadit své myšlenky ve světě.

Následně ředitelka zastoupení CzechInvest v Londýně Lucie Botha představila samotný program CzechAccelerator a posléze londýnské inkubátory zapojené do programu – Impact Hub a Startup Manufactory – prezentovaly svá úvodní doporučení pro start-upy.

Vyvrcholením večera bylo představení prvních dvou českých start-upů, které se budou příští tři měsíce akcelerovat v Londýně. Start-up HARDWARIO se zabývá inovacemi v oblasti internetu věcí, její produkt BigClown, oceněný v letošním ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, je stavebnice skládající se z různých čidel, snímačů, bezdrátových pojítek, ovladačů a další elektroniky umožňuje jak domácím uživatelům, studentům, tak např. firemním vývojářům a inovátorům rychle sestavit zařízení dle vlastního designu a otestovat tak své nápady.

Start-up EXPANDO pak pomáhá menším společnostem, především výrobcům, rychle a efektivně začít nabízet své produkty na globálních elektronických tržištích, jako jsou Amazon a eBay a získat tak nové zákazníky i na vzdálenějších trzích, bez nutnosti učit se z vlastních chyb.

Školení českých start-upů v Londýně v rámci CzechAccelerator bude v rámci smlouvy s agenturou CzechInvest zajišťovat zkušený místní partner ImpactHub sídlící na Kings Cross. Vybrané české start-upy se budou u ImpactHub inkubovat třikrát ročně, vždy v termínech leden–březen, duben–červen a září–listopad a to vždy maximálně po pěti start-upech v daném období.

Londýn představuje pro nejinovativnější firmy v oblasti ICT nejen ideální vstupní bránu na 65milionový britský trh, ale hlavně odrazový můstek ke globální expanzi. Británie je jedním z globálních center finančních a komunikačních technologií a předním centrem evropským.

Plných 43 % velkých evropských digitálních společností vzniklo ve Spojeném království a na evropské špičce je Británie i v rychle rostoucím sektoru finančních technologií (fintech), který má v UK objem 200 mld. Kč, za rok 2017 získal 5 mld. USD kapitálových investic, generoval 56 mld. GBP zisků a zaměstnává 60 tis. osob. Celkově londýnský digitální sektor čítá přes 300 tis. pracovních míst, 70 inkubátorů, působí v něm 205 tis. start-upů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie). Autor: Aleš Opatrný, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek