Česko-braniborské energetické fórum v Berlíně potvrdilo oboustranný zájem o rozvoj spolupráce

12. 1. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česko-braniborské energetické fórum v Berlíně potvrdilo oboustranný zájem o rozvoj spolupráce V návaznosti na akvizici hnědouhelného průmyslu na Lužici českých konsorciem EPH-PPF a dohodu mezi bývalým ministrem průmyslu a obchodu J. Mládkem a ministrem hospodářství a energetiky Braniborska A. Gerberem se ve čtvrtek 11. ledna 2018 uskutečnilo v prostorách českého velvyslanectví v Berlíně první Česko-braniborské energetické fórum.

Zhruba osmdesát zástupců českého a německého hospodářství a politiky diskutovalo aktuální otázky a výzvy v energetickém sektoru a možnosti spolupráce.

„Česko a Braniborsko spojuje vysoká míra průmyslu na tvorbě HDP, tradice technického vzdělávání a obecně kladný vztah k technice a ekonomická racionalita,“ vyzdvihl v úvodním slově český velvyslanec T. J. Podivínský a rovněž v kontextu diskuse o ústupu od uhlí v SRN vyzval k zajištění stabilních investičních a obchodních podmínek pro české firmy.

Česko-braniborské energetické fórum v Berlíně - NM MPO V. Bärtl a braniborský ministr hospodářství A. Gerber v čele panelu

Česko-braniborské energetické fórum v Berlíně – NM MPO V. Bärtl a braniborský ministr hospodářství A. Gerber v čele panelu

I přes rozdílné energetické koncepce stojí česká a německá, potažmo braniborská energetika před shodnými úkoly, a to postupným snižováním těžby a spalování hnědého uhlí a transformací dotčených regionů. „V důsledku nás mezinárodní klimatická a energetická politika staví před velmi podobné výzvy. Máme společnosti v České republice i v Braniborsku, které se zabývají právě těmito výzvami a vyvíjejí tržní řešení. Spojení našich sil může vést k velmi úspěšným projektům,“ uvedl braniborský ministr hospodářství a energetiky A. Gerber.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu V. Bärtl představil energetickou koncepci ČR, vyzdvihl „strategický význam uhlí“, jehož podíl v evropské energetice však bude klesat, a „právo členských zemí na určení vlastního energetického mixu“ a zároveň potvrdil potenciál česko-braniborské spolupráce a náš zájem o její rozvoj v energetice i dalších sektorech, jako např. logistika a doprava.

Na fóru dále vystoupil pan T. David, viceprezident EP Power Europe a předseda představenstva EP Energy, pan P. Farkač, manažer pro energetiku Svazu průmyslu ČR, a zástupci braniborského energeticky náročného průmyslu, firem CEMEX GmbH a BASF.

Viceprezident EURACOAL V. Budinský

Viceprezident EURACOAL V. Budinský

Výsledkem česko-braniborského energetického fóra je příprava B2B setkání v sektoru energetiky včetně rozvoje spolupráce ve vědě a výzkumu a rovněž pozvání braniborského ministra hospodářství s podnikatelskou delegací na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.

Česko-braniborské energetické fórum v Berlíně - Networking

Česko-braniborské energetické fórum v Berlíně – Networking

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek