Česko je pro Koreu důležitým obchodním partnerem

28. 10. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Česko je pro Koreu důležitým obchodním partnerem Českou republiku v Koreji dobře znají, říká Sung-Ryong Jo. Muž, který už tři roky vede korporátní tým soulské pobočky Société Générale.

Možná vás překvapí, že za popularitou Česka stojí telenovela. Zároveň si ale Korejci všímají, že v České republice investuje stále více korejských firem.

Když jsou Korejci spokojeni doporučí vás

Darina Sontag, manažerka International Desku v KB, zastřešuje vztahy s významnými mezinárodními skupinami a společnostmi se zahraniční majetkovou účastí. Jaké jsou její zkušenosti s korejskými klienty?

„Jsou velmi milí, slušní, zdvořilí. Tvrdě pracují, tudíž jsou nároční k sobě i svým partnerům," říká. Dodává, že pokud mají odlišný názor či postoj, neradi se vyjadřují zcela otevřeně , protože to vnímají jako nezdvořilé vůči svému protějšku. Většinou potřebují čas, aby s obchodními partnery navázali vztah založený na vzájemné důvěře. „Pokud jsou však spokojeni rádi vás doporučí dalším korejským firmám. A Korejci na takové doporučení dají," zdůrazňuje.

„Důležitým faktorem je pro Korejce věk - čím starší člověk je, tím větší úctě se těší a má i lepší postavení ve společnosti."

Korejské firmy podle Dariny Sontag dodržují striktní hierarchii. Zásadní rozhodnutí tedy mohou činit jen ti nejvýše postavení manažeři. Dalším důležitým faktorem je pro Korejce věk - čím starší člověk je, tím větší úctě se těší a má i lepší postavení ve společnosti. „Proto také jsou v nejvyšším vedení korejských firem většinou starší a zkušení manažeři," uvádí.

Upozorňuje, že při práci s korejskými partnery je třeba dávat si pozor na jména. „Pro Evropana není na první pohled jasné, zda se jedná o ženské či mužské jméno. Pak mohou vznikat celkem zapeklité situace," zakončuje.

Pobočka v Soulu má dlouhou historii

Société Générale se na jihokorejském finančním trhu usadila už před mnoha lety - pobočka v Soulu funguje od listopadu 1983. Pracuje v ní 63 zaměstnanců, kteří se starají zejména o investiční bankovnictví, fúze a akvizice, obchodování na globálních trzích, financování exportních příležitostí apod. Mezi klienty pobočky patří zejména velké korporace a finanční instituce.

Komerční banka se ve spolupráci s pobočkou SG v Soulu zaměřuje jak na stávající korejské klienty, tak i na nové korejské společnosti, které mají zájem investovat v Česku. Společná nabídka služeb je pro firmy výhodná - zjednodušuje procesy, sdílení informací i správu finančních operací.

Rozhovor s panem Sung-Ryong Jo

Sung-Ryong JoZnají Korejci Českou republiku?
Velká část z nich ji objevila díky televiznímu seriálu Milenci v Praze. V Česku také investuje stále více korejských firem.

Pomáhá i to, že aerolinky Korean Air vypravují do Prahy přímé lety. Díky tomu všemu je Česká republika jednou z evropských zemí, kterou řada Korejců plánuje navštívit.

Jsme pro Jižní Koreu zajímaví i jako obchodní partner?
To rozhodně ano. A myslím, že tento trend do budoucna ještě posílí.

Vaše spolupráce s českými kolegy je tedy intenzivnější než dříve?
Lidé v KB, s nimiž jednáme, jsou pro nás velmi důležití. Jsou klíčem k úspěchu pro celou Société Générale, především kvůli onomu růstu korejských investic ve vaší zemi.

Převzato z magazínu Export Journal

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek