Česko se chlubí nejlepším ratingem mezi postkomunistickými zeměmi

24. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo financí (MF)

Z aktuálního přehledu ratingových hodnocení vyplývá, že Česká republika patří se svým ratingem na úroveň zemí jako je Belgie nebo Velké Británie. Mezi postkomunistickými zeměmi je premiantem.

Pouze deset unijních zemí má lepší průměrné hodnocení agentur z tzv. „velké trojky“, tj. Moody's, Standard & Poor's a Fitch Ratings. Nejlépe jsou na tom Dánsko, Německo, Nizozemsko, Švédsko a Lucembursko. Před ČR jsou v žebříčcích ještě Rakousko, Finsko, Francie, Belgie a Británie.

„Mezinárodní ratingové agentury si všímají snahy naší vlády o dlouhodobé zlepšování hospodaření veřejných financí a tyto výsledky pak promítají do svých hodnocení,“ myslí si ministryně financí Alena Schillerová.

„Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze, které následně můžeme použít tam, kde jsou nejvíce potřeba. Třeba na důchody, platy státních zaměstnanců nebo investic do dopravní infrastruktury, tedy věci, které jsou prioritou státního rozpočtu na příští rok,“ dodává ministryně za ANO.

Ratingové agentury oceňují nízkou úroveň veřejného zadlužení, silné institucionální uspořádání a rychlý růst české ekonomiky. Rating pro dlouhodobé závazky v domácí i v zahraničních měnách se dlouhodobě pohybuje na úrovni AA a vyšším.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek