Česko si vyhlédl Tchajwanský výrobce mobilů HTC

30. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Na Tchaj-wanu se české ekonomické diplomacii podařilo získat pro spolupráci firmu HTC, jednoho z největších výrobců mobilních telefonů na světě.

Koncern HTC dosáhl za první polovinu roku 2015 už sedmiprocentního podílu na celosvětovém trhu s chytrými mobily.Tchajwanská společnost tak v těchto dnech spouští v brněnském průmyslovém parku Černovická terasa své opravárenské centrum pro celou Evropu. Díky investici bude v první fázi vytvořeno na 500 pracovních míst.

Na přivedení investice se podílela agentura CzechInvest a také Česká ekonomická a kulturní kancelář v hlavním tchajwanském městě Tchajpej. Jednání s HTC začalo v zimě a rychlý úspěch slavilo během čtyř měsíců.

„V prvotní fázi šlo ze strany HTC spíše o obecné sondování situace - zejména míry zájmu z české strany. Bylo potřeba využít znalost mentality tchajwanských podnikatelů a navodit atmosféru maximální vstřícnosti.

České zastoupení nabízelo různé možnosti řešení, argumentovalo výhodami investičního prostředí v Česku, jeho hodnocením zahraničními agenturami a také pozitivními zkušenostmi asijských investorů, včetně tchajwanských," popisuje jednání Václav Jílek, vedoucí České ekonomické a kulturní kanceláře.

„Klíčovým momentem pro následný vývoj bylo pečlivé zvážení otázky, kdy a jakým způsobem ,předat firmu HTC do rukou agentury CzechInvest v Praze tak, aby nebyl poškozen pracně vybudovaný vztah založený na vzájemném respektu a důvěře. Rozhodování do jisté míry ulehčilo oznámení viceprezidenta HTC pana Bruce Leeho, že navštíví Českou republiku již ke konci ledna," uvádí Václav Jílek.

„Je potřeba zmínit, že od počátku jednání jsme spolupracovali právě s agenturou CzechInvest a především s její pomocí bylo možno odpovídat na často velmi detailní otázky ze strany HTC. Zástupci firmy následně několikrát zmínili své příjemné překvapení z velmi profesionálního a vstřícného přístupu české agentury," dodává Jílek.

Firma HTC plánuje do svého zastoupení v Brně postupně investovat stovky milionů dolarů. Celosvětově se jí letos během prvního kvartálu velmi dařilo, když dosáhla za toto období zisku v přepočtu 292 milionů korun.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek