Český obchod s Pákistánem na historickém maximu

23. 2. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Český obchod s Pákistánem na historickém maximu Podle konečných statistických údajů o českém zahraničním obchodě v roce 2017 se vzájemná zahraničně-obchodní relace s Pákistánem rozvíjela velmi úspěšně, když celkový obrat vzájemné obchodní výměny překonal historické roky 2008 a 2016 a dosáhl historického maxima v samostatné historii ČR ve výši 257,6 mil. USD.

Při bližším pohledu na hodnoty exportu a importu vidíme, že ve srovnání s předchozím rokem se český export do Pákistánu udržel na zhruba stejné úrovni, když došlo k jeho nepatrnému poklesu o 3,9 % na 69,9 mil. USD. Při evaluaci tohoto údaje je nezbytné si uvědomit, že v roce 2017 došlo k nárůstu českého exportu o více než 45 % až na 72,7 mil. USD. Na druhé straně obchodního spektra import z Pákistánu vzrostl o 29,5 % na 187,8 mil. USD, což představuje celkový obrat vzájemné obchodní výměny s Pákistánem ve výši 257,6 mil. USD.

Vzájemná obchodní výměna zaznamenala negativní saldo ve výši 117,9 mil. USD. S podobným jevem, tj. výrazným nárůstem importu z Pákistánu se potýkají všechny členské země EU. Jedná se důsledek schématu GSP+, uplatňovaného na dovoz vybraných komodit pákistánské provenience na trhy členských zemí EU. Jako GSP+ komodity identifikujeme výrobky textilního průmyslu a zemědělské produkty, konkrétně rýži a tropické ovoce. Ve své podstatě se jedná o velmi jednoduché produkty, s minimální přidanou hodnotou.

Narůstající trend importu z Pákistánu ovšem neznamená žádný výrazný nárůst pákistánských exportních kapacit. Ve skutečnosti se totiž po zavedení GSP+ objem pákistánského exportu nezměnil, jenom vývoz GSP+ komodit se přesunul z USA do EU. Udělení GSP+ pro Pákistán jednoduše znamená, že zatímco tyto komodity se v USA bez doložky nejvyšších výhod prodávali s minimálním ziskem, teď se v EU prodávají za stejné ceny se ziskem výrazně vyšším.

Při pohledu na český export vidíme, že komodity identifikované globální mapou oborových příležitostí vykazují stabilní, rostoucí trend. Nejvýznamnější českou vývozní komoditou do Pákistánu jsou výrobky obranně-bezpečnostního průmyslu. Rovněž další identifikované sektory se nacházejí na předních příčkách statistiky. V první desítce nalezneme výrobky kovozpracovatelského a strojírenského průmyslu (roury, elektrické motory, kompresory, armatury pro plynárenský průmysl, měřící zařízení, atd.), potravinářského průmyslu (syrovátka, sušené mléko, potravinářské tuky a kyselina octová) a v neposlední řadě papír, lepenku a neopracované dřevo.

Na druhé straně zahraničně-obchodního spektra, jak již bylo naznačeno, prvních osm z deseti nejvýznamnějších pákistánských komodit dovážených do České republiky jsou výrobky textilního průmyslu. Až na konci první desítky se nachází sofistikovanější lékařské přístroje a výrobky chemického průmyslu (polyacetáty, polyetery, pryskyřice). Snahy českého velvyslanectví v Islámábádu navázat spolupráci v sofistikovanějších oborech s vyšší přidanou hodnotou, jako strojírenství, IT, software, se zatím bohužel míjejí účinkem.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Islámábádu (Pákistán). Autor: Luboslav Mazurek, ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek