Český průmysl rostl v říjnu dvouciferným číslem, o 10,5 procenta

7. 12. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tuzemský průmysl se v říjnu ukázal ve skvělé kondici. Dvouciferný růst produkce ovšem nebyl podle ekonomů překvapivý a ani v letošním roce výjimečný. Tempem lehce přes deset procent rostla produkce i ve dvou měsících prvního čtvrtletí.

Na podzim se česká průmyslová produkce opět naplno rozjela. Důkazem je meziroční růst o 10,5 procenta. „Po očištění o pracovní dny byl sice meziroční růst produkce poloviční o 5,3 procenta, ale i to je velmi dobrý výsledek, který potvrzuje pokračující konjunkturu v průmyslových odvětvích," říká Miroslav Novák, analytik společnosti. Akcenta. Českému průmyslu neustále pomáhá silná zahraniční poptávka. „K té se připojuje i zájem z Česka jak od spotřebitelů, tak od podniků, které začínají ve velkém investovat," doplňuje Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky. I díky tomu podle něj letos HDP vykáže silnou dynamiku ve výši 4,5 procenta.  „Průmysl zažívá velmi úspěšné období a stále nabírá nové zaměstnance. Podílí se tak nejen na vyšším ekonomickém růstu, ale i na rychlém zlepšování situace na trhu práce. I díky němu se nezaměstnanost dostala na historické minimum a vedle toho nabídka volných míst zase na nejvyšší úroveň," připojuje Petr Dufek z ČSOB.

Dařilo se prakticky všem sektorům. „Růst průmyslu se zdá vyvážený i z pohledu jednotlivých odvětví. Valná většina odvětví vykázala meziroční růst a řada z nich dvojciferný. Mezi ně patřila i výroba aut, která po dvouměsíční pauze převzala od výroby elektřiny opět roli hlavního tahouna růstu českého průmyslu. Výroba chemických látek dokonce rozšířila dvojciferné přírůstky již na dvanáct měsíců v řadě. Říjen však bude v tomto ohledu pro chemický průmysl posledním, neboť v listopadu se už jeho produkce bude srovnávat s mnohem vyšší bází," doplňuje Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit bank.

Dobře vypadají předpovědi na další období. „Vyhlídky pro český průmysl vypadají nadále optimisticky. Sentiment v průmyslu je na vzestupu jak v Česku tak u našich největších obchodních partnerů. Zaměstnanost v sektoru nadále roste, stejně jako se solidním tempem zvyšují nové zakázky. Obrat v pozitivním vývoji českého průmyslu se přinejmenším do konce letošního roku nezdá pravděpodobný," dodává Patrik Rožumberský. „Průmysl velmi pravděpodobně zůstane i ve 4. čtvrtletí letošního roku hlavním tahounem růstu domácí ekonomiky. Je to obdivuhodné, když si uvědomíme, že průmyslová produkce roste nepřetržitě od konce roku 2013, to jest již čtyři roky," dodává Miroslav Novák.     

Dobrá kondice průmyslu se projevuje i ve výsledku zahraničního obchodu, který vykázal přebytek pouze 9,7 miliardy korun „Toto číslo je nižší zejména kvůli silnějším dovozům. Na ty působí jednak silná domácí poptávka, ale i vyšší ceny komodit. Zahraniční obchod tak  nezopakuje svůj loňský rekordní výsledek," upozorňuje Viktor Zeisel. „Bilance byla ovlivněna dovozem komodit, jejichž cena roste – základních kovů, ropy a plynu, a dále se prohloubil deficit s počítači a elektronikou a farmaceutickými výrobky. Z teritoriálního pohledu meziročně nejvíce vzrostl obchodní přebytek se státy EU – především s Polskem a Slovenskem, nejvýraznější pokles byl v bilanci s Ruskem a Čínou," konstatuje Jiří Pour ekonom z UniCredit bank.

Dařilo se dokonce i dlouhodobě nešťastnému stavebnictví.  „Stavebnictví si svým říjnovým výkonem poněkud napravilo dosavadní letošní reputaci a zvýšilo šance, že letos nezůstane jediným významným odvětvím, jehož výkon celoročně poklesne. Obrat k lepšímu nastal v obou hlavních subsektorech – pozemním i inženýrském stavebnictví. U druhého zmíněného subsektoru se přitom jedná letos teprve o druhý měsíc s meziročním růstem, po sezónním očištění dokonce o první takový," upozornil Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit bank. „Solidní příliv nových zakázek by měl živit obor také přinejmenším v první polovině příštího roku. Na rozdíl od letoška tedy stavebnictví nezahájí příští rok mezi sektory v roli outsidera," uzavřel Pavel Sobíšek.

Redakčně zpracované analýzy ekonomů

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek