Čeští exportéři si úspěšně budují mezinárodní reputaci

15. 11. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Společnosti Tedom a Frentech Aerospace se staly vítězi ročníku HSBC International Business Award 2016. Ocenění převzali v rámci listopadového galavečera a jako cenu získávají podporu v jejich mezinárodní expanzi na zahraniční trzích.

Společnost Tedom je výrobce zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a provozování technologií pro využití obnovitelných zdrojů energie z Třebíče. Společnost Frentech Aerospace sídlící v Brně je dodavatel v oboru přesné mechaniky pro odvětví jako letectví a kosmický průmysl, mikroelektroniku, lékařskou techniku a další.

„Vývoz je i nadále jedním z klíčových faktorů ekonomického růstu v České republice. Statistické údaje ukazují, že exportérům se daří dobře a naše předpovědi pro nadcházející období jsou pozitivní. Zásadní význam pro hospodářskou prosperitu ve středně až dlouhodobém výhledu bude ale mít trvale a úspěšné udržitelný vývoz, který v současném prostředí ovlivňuje především zpomalení růstu na mnoha klíčových exportních trzích pro Českou republiku.“ řekl Michael Hordley, generální ředitel HSBC bank v České republice

„To je důvod, proč je velmi důležité stále hledat nové trhy a nejen expandovat geograficky, ale také z pohledu vývoje produktů. Vítězové letošního ročníku International Business Awards mohou být vzorem. Jsou příkladem skvělých českých firem, které poskytují vysoce kvalitní, technologicky vyspělé výrobky kupujícím z celého světa. Jsou ambiciózní, inovativní a vědí, jak vyvážit rizika a příležitosti," zdůraznil ředitel Michael Hordley

„Pořádáním této soutěže se snažíme podporovat právě takové úspěšné podniky a doufáme, že to bude inspirací pro další české firmy při rozšiřování podnikání na mezinárodní úrovni. Více než 150 let zkušeností v mezinárodním obchodě a přítomnost v lákavých exportních destinacích činí s HSBC výborného partnera pro české podniky při objevování nových příležitostí v zahraničí," dodal na závěr.

Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku soutěže proběhlo v rámci galavečera ve Velkém kongresovém sále České národní banky. Ocenění bylo uděleno ve dvou kategoriích: „Naděje českého exportu“ – pro středně velké společnosti s obratem nad 800 milionů korun ročně, kterou získala společnost Frentech Aerospace, s. r. o., a v druhé „Mezinárodní inovace“ určené pro velké firmy s obratem nad 1,5 miliardy korun ročně putovala společnosti Tedom, a. s.

Vítězství v soutěži není pouze o diplomu. Vítězové obou kategorií získají podporu v podobě spolupráce s odborníky z HSBC a dalších partnerů soutěže. Oceněné společnosti se zúčastní projektu www.mapauspechu.cz, který vznikl za podpory sdružení nejúspěšnějších společností CZECH TOP 100. Tedom a Frentech Aerospace se zařadí mezi sedmdesát unikátních příběhů českých společností, které prostřednictvím České televize, Českého rozhlasu a regionálních Deníků popisují jejich cestu za podnikatelským úspěchem.

HSBC International Business Awards pořádá HSBC ve spolupráci s Ernst and Young, White and Case, EGAP, Svazem průmyslu a dopravy ČR a Asociací Czech Top 100. Soutěž je organizována již od roku 2010. Loňskými vítězi se staly společnosti Fermat CZ a Bednář FMT.

Intervence ČNB a export

Před slavnostním galavečerem proběhl odpolední kulatý stůl za účasti podnikatelů a expertů z HSBC Bank a České národní banky na aktuální téma ukončení kurzových intervencí. Česká národní banka nedávno oznámila, že ukončení intervencí plánuje na příští rok. Cílem proto bylo otevřít diskuzi, zda a jak jsou na tuto situaci čeští exportéři připraveni. V tuto chvíli díky stabilnímu kurzu koruny nejsou nuceni ve větší míře využívat pojištění kurzových rizik. Oznámení o plánovaném ukončení intervencí ČNB jim však dává čas se na situaci připravit.

Agata Urbanska-Giner, ekonomka HSBC Bank pro střední a východní Evropu, vystoupila s mezinárodním srovnáním ekonomického postavení České republiky. Navázala na příspěvek Tomáše Holuba z České národní banky o měnové politice a o řízení měnového rizika dále promluvil Tomáš Novotný, HSBC Bank – pobočka Praha. Kulatý stůl uzavřely příspěvky z praxe o dopadech pohybu měnového kurzu od finančních ředitelů Michala Košackého z Doosan Škoda Power, a Jana Brožíka z ČEZ.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek