Čeští manažeři volají po jednodušších daních a podpoře inovací

22. 11. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Lídři tuzemských firem požadují po české vládě také zavedení rovné daně z příjmů fyzických osob. Nelíbí se jim takzvaná solidární daň, kterou platí ti s vyššími příjmy.

Vyplývá to z nedávno zveřejněných výsledků průzkumu společnosti KPMG Puls ekonomiky. Pro zjednodušení výběru daní se v něm letos vyslovilo dokonce 91 % respondentů.

Zavést rovnou daň z příjmů fyzických osob a zrušit daň solidární, jíž musejí platit ti nejbohatší, chtějí dvě pětiny manažerů. Solidární daň (ve výši sedmi procent) aktuálně odvádějí do státní pokladny podnikatelé, kteří si za rok vydělají více než 1 355 000 korun. Dávku poplatníci neodvádějí z celého výdělku, ale jen z příjmu nad zmíněný limit.

Více si přečtěte v článku Solidární boháči? Kdo zaplatí vyšší daně z příjmů na BusinessInfo.cz

Těžké břímě mzdových nákladů

Pevnou horní hranici pro roční odvody z mezd na sociální pojištění by uvítala více než polovina (57 %) ředitelek a ředitelů tuzemských podniků.

„Výsledky v Česku potvrzují, že tuzemské společnosti vnímají daňové zatížení mzdových nákladů jako výrazné břemeno. Pokud bychom měli přání firem shrnout jedním slovem, byla by to stabilita. Největším daňovým nepřítelem byznysu jsou opakované legislativní změny a měnící se přístup finanční správy,“ komentuje čísla z průzkumu partner KPMG Česká republika Petr Toman.

Snížení DPH by uvítalo 49 % manažerek a manažerů. Téměř polovině oslovených (45 %) by se líbilo zvýšení daňových pobídek na činnost v oblasti výzkumu a vývoje.

„Větší daňovou podporu výzkumu a vývoje by ocenilo více respondentů než v minulém roce. Zdá se, že manažeři si uvědomují nástup Průmyslu 4.0 a uvítali by vstřícnější přístup k podpoře vývoje ze strany státu,“ dodává Jan Linhart, partner KMPG ČR.

V této souvislosti označují podnikatelé za velký problém komplikovaná pravidla pro stanovení odečitatelné položky a přístup některých finančních úřadů při jejím prověřování.

Do průzkumu Puls ekonomiky se v září 2017 zapojilo celkem 667 manažerů a manažerek z osmi zemí střední a východní Evropy. Českou republiku zastupovalo 266 respondentů převážně z řad majitelů firem, generálních ředitelů a finančních ředitelů.

Redakčně upravená tisková zpráva KPMG

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek