Čeští podnikatelé pronikají do ruského Tatarstánu

5. 10. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Republika Tatarstán patří mezi průmyslově a ekonomicky nejvyspělejší ruské regiony. Proto se těší trvalému zájmu českých podnikatelů. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie se ve dnech 25.– 27. 9. 2017 v Kazani uskutečnila podnikatelská mise, během které česká delegace jednala o nových možnostech vzájemné ekonomické spolupráce.

Mise byla připravena ve společné spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Velvyslanectví ČR v Moskvě a Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Misi a jednání českých firem v Republice Tatarstán vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba. Za velvyslanectví ČR se zúčastnili vedoucí ekonomického úseku Martin Bašta. Komoru SNS zastupoval její výkonný ředitel František Masopust. Mise se rovněž účastnil zástupce vládní agentury CzechTrade. Česká delegace jednala s předsedou vlády Republiky Tatarstán Alexejem Pesočinem a místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Albertem Anvarovičem Karimovem, kteří potvrdili zájem o české výrobky a služby.

Ruská strana se zajímala například o české know-how z oblasti zavádění digitalizace do veřejného a soukromého sektoru a potvrdila svoji účast na nadcházejícím Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.  Zároveň vyjádřila zájem na uskutečnění návštěvy regionu prezidentem ČR během jeho oficiální návštěvy Ruské federace v listopadu 2017.

Během mise proběhlo podnikatelské fórum, které bylo připraveno ve spolupráci s Obchodní a průmyslovou komorou Republiky Tatarstán. Po prezentacích proběhla dvoustranná jednání firem, kdy čeští podnikatelé a potenciální partneři diskutovali s ruskými zástupci firem konkrétní projekty a možnosti další spolupráce.

Podnikatelské mise do Kazaně se zúčastnili zástupci českých společností: Favea Group a.s., Mostarez a.s., Foma Bohemia spol. s.r.o., I.B.C. Praha spol. s.r.o., Fans a.s., Žďas a.s. a společnost Nutmeg s.r.o. Představitelé českých společností měli možnost představit své aktivity a plány během VI. zasedání společné pracovní skupiny pro koordinaci obchodně-ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a Republikou Tatarstán.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autor: Aleš Ottmár.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek