Čeští zbrojaři dobývají svět

2. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Čeští zbrojaři dobývají svět Zbrojnímu průmyslu se v posledních letech daří nejlépe od studené války. Poté, co zbrojaři prošli strastmi 90. let, se tuzemští výrobci vracejí na světové trhy. Léta útlumu způsobila tehdejší politika, která prosazovala, že se zbraně vyvážet nebudou. Zatímco ve 30. letech patřilo Česko mezi největší vývozce zbraní na světě, o šest dekád později obsadili trhy konkurenti. V posledních letech ale Češi vracejí na scénu a opět získávají zahraniční trhy.

Ztracené pozice jim vracejí především sofistikované zbrojní technologie s vysokou přidanou hodnotou. Prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek připomíná, že došlo také k významné změně v teritoriální struktuře českého exportu – výrazně narostl vývoz do USA a EU.

Předloňskému rekordnímu exportu obranného průmyslu výrazně pomohl export do Ameriky. Jaká jsou předběžná čísla loňské bilance?
Zahraniční export s vojenským materiálem roku 2016 byl opět rekordní. Překročil 18 miliard korun a oproti předchozímu roku byl o více než pětinu vyšší. Ruku v ruce s tím rostl export do USA. Přesná čísla budou známá teprve v polovině letošního roku, ale vypadá to, že se vývoz do USA bude na celkovém objemu významně podílet. V roce 2015 byly USA druhou exportně nejúspěšnější zemí s osmiprocentním podílem na souhrnném exportu.

Jaká je tamní poptávka?
Obrovská. Nicméně platí, že pro zahraniční firmy je velmi těžké na tomto trhu uspět. Nákup vojenských technologií je striktně řízen pomoci federálních pravidel DFARS (Defense Federal Acquisition Regulation Supplement), která se dají definovat slovy „kupuj z USA“. Jen asi dvě procenta vybavení americké armády je pořizováno v zahraničí, a to pouze ze zemí, které mají se Spojenými státy speciální dohodu o vzájemném obstarávání vojenského materiálu. Tu Česká republika má. Naší konkurenční výhodou je pružnost a schopnost rychle reagovat na požadavky americké strany.

Jaké české obchody nejvíce reprezentuji značku Made in Czech Republic?
O většině obchodů do USA nemůžeme sdělovat podrobnosti. Pentagon má velmi přísnou politiku v oblasti bezpečnosti, kam patří dodávky vojenského materiálu. Jednání o vojenských kontraktech začínají podpisem smlouvy o mlčenlivosti, o obchodech nelze veřejnost informovat. Jedním z konkrétních obchodů, o kterém se přesto mohu zmínit, jsou dodávky podzvukových bitevníků L159 pro americkou firmu Draken. Ta se specializuje na výcvik jednotek amerických leteckých sil, námořnictva i námořní pěchoty. Naše letadla pomáhají zvýšit vycvičenost amerických ozbrojených sil.

Kolik připadá na letadla a zbraně?
Zhruba 80 procent našeho exportu do USA v roce 2015 tvořila letecká technika. Obdobný podíl očekáváme v roce 2016. Kromě dalších kusů L159 směřovala do USA řada komponent pro zbrojní program amerických leteckých výrobců Boeing a Sikorsky. To, že je firma Aero Vodochody certifikována pro americké vojenské programy, svědčí o vysoké kvalitě celého českého leteckého průmyslu. Ale do USA začínají směřovat i české dodávky nově vznikajících technologií. Jako příklad uvedu technologie ochrany proti dronům. V oblasti ručních palných zbraní dodává Česká zbrojovka Uherský Brod hlavně pro americký civilní trh.

Kteří výrobci jsou tahouny a jaká jsou jejich klíčová odbytiště?
V oblasti vojenské letecké techniky jsou nejvýznamnějším hráči Aero Vodochody a LOM Praha. V současné době patří mezi největší obchodní partnery Irák a USA. Očekávám, že s uvedením na trh nového produktu, kterým je L39 NG, se výrazným způsobem navýší objem exportu, stejně jako počet teritorií, do kterých se bude tento technicky velmi povedený letoun vyvážet.

Co brání a co naopak prospívá vzájemnému obchodu s USA?
Největší bariérou je americký protekcionismus, který náš export do USA velmi omezuje. Nikdo si neumí chránit vlastní trh před dovozy tak, jako Spojené státy. Když Američané něco dovezou, tak pouze v rámci vlastních národních zájmů. Zde bychom se mohli hodně učit. Obchodu prospívá platná mezivládní dohoda o vzájemném obstarávání zakázek, o jejímž prodloužení se právě jedná.

Převzato z deníku E15.cz. Autor článku: Anna Uljačenková.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek